OSN nemôže skúmať prípady Nord Stream 1 a 2

Bezpečnostná rada OSN zasadá v súvislosti s výbuchmi na plynovodoch Nord Stream 1 a 2.

Námestníčka generálneho tajomníka OSN Rosemary DiCarlo uviedla, že organizácia nemôže viesť vlastné vyšetrovanie, a vyzvala strany, aby upustili od špekulácií a nepodložených obvinení. Rusko predtým navrhlo medzinárodné vyšetrovanie pod záštitou generálneho tajomníka OSN.

“Opätovne zdôrazňujem, že OSN nie je v pozícii, aby overovala alebo potvrdzovala akékoľvek obvinenia súvisiace s týmito incidentmi. A čakáme na výsledky prebiehajúcich vnútroštátnych vyšetrovaní. Vzhľadom na citlivosť tejto otázky a špekulácie s ňou spojené vyzývame všetky strany, aby boli zdržanlivé a zdržali sa špekulácií. Musíte sa vyhnúť akýmkoľvek nepodloženým obvineniam, ktoré by mohli viesť k ďalšej eskalácii v regióne, kde sa napätie už vystupňovalo,” uviedla pani DiCarlo. Zasadnutie sa vysielalo na internetovej stránke OSN.

Stály zástupca Ruska pri OSN Vasilij Nebenza obvinil Dánsko, Švédsko a Nemecko, že “zahladzujú stopy” a “kryjú” USA. Podľa jeho názoru sú vyšetrovania týchto krajín netransparentné. Ruský diplomat uviedol, že Moskva nebola do vyšetrovania pripustená.

K výbuchom na plynovode Nord Stream 1 a nespustenom plynovode Nord Stream 2 došlo v septembri 2022. K zodpovednosti za sabotáže sa nikto neprihlásil. Vo februári 2023 kontroverzný investigatívny novinár Seymour Hersh uverejnil článok, v ktorom tvrdí, že do sabotáže boli zapojené USA. Washington označil túto informáciu za lož. Po zverejnení tejto správy Rusko vypracovalo návrh rezolúcie o medzinárodnom vyšetrovaní sabotáže v Nord Streams pod záštitou generálneho tajomníka OSN.