OSINT hľadá diery v tvrdeniach Seymoura Hersha o výbuchoch plynovodov Nord Stream 1 a 2

KOPENGAGEN  – Analytici otvorených informačných tvrdia, že teória novinára Seymour Hersha nesedí.

Odkedy začiatkom tohto mesiaca zverejnil Seymour Hesh výbušný článok Substack, v ktorom veľmi podrobne argumentoval, ako boli Spojené štáty minulý rok zodpovedné za sabotáž plynovodu Nord Stream medzi Ruskom a Nemeckom, získal investigatívny novinár Seymour Hersh nadšenú podporu. 

Biely dom rýchlo zareagoval a označil Hershove tvrdenia za „úplne falošné a úplné výmysly“, čo je hodnotenie, ktoré zopakovala aj CIA a ministerstvo zahraničia. Ruskí štátni predstavitelia boli, nie je prekvapením, otvorenejší teórii . Štátna duma dnes totiž na základe článku navrhla naliehavé vyšetrenie útoku OSN.

Tam, kde niektoré vyvrátenia príspevku Substack použili ako zdôvodnenie Hershovu údajnú históriu sprisahania, ako aj jeho spoliehanie sa na anonymné zdroje , sa teraz objavila závažnejšia a na dôkazoch založená kritika založená na použití open-source inteligencie alebo OSINT.

Jednu takú odpoveď zverejnil koncom minulého týždňa aj na Substacku analytik OSINT Oliver Alexander z Dánska. Hoci Alexander trvá na tom, že sám neobviňuje, kto je zodpovedný za výbuch potrubia pod Baltským morom, píše, že Hershov účet má „obrovské do očí bijúce diery“, ako napríklad návrh, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg „spolupracoval“. s americkou spravodajskou komunitou od vojny vo Vietname“. Stoltenberg mal, ako sa to stalo, práve 16 rokov, keď sa konflikt skončil.

Alexander tiež nesúhlasí s Hershovou implikáciou, že explózie potrubí sa odohrali v tesnej blízkosti seba, keď v skutočnosti medzi výbuchmi Nord Stream 1 a oblasťou zameranou pozdĺž Nord Stream 2 bolo 80 km. A čo viac, Hershovo tvrdenie, že Bidenova  administratíva Dohodnutá s nórskym námorníctvom tiež neobstojí pri kontrole vzhľadom na „výnimočne vysoký stupeň utajenia tejto operácie“.

Hersh tvrdí, že útok Nord Stream bol vykonaný 26. septembra 2022, keď nórske lietadlo zhodilo sonobuoy („sonarová bója“) na spustenie detonátorov, ktoré údajne predtým nastražil tím potápačov amerického námorníctva počas cvičenia NATO BALTOPS 22 v júni tohto roku. rok. Ale loď Alta, ktorá v nakrútenom rozhovore zo začiatku tohto týždňa, Hersh hovorí, že vykonala misiu, sa naposledy aktívne pohybovala vlastnou silou – na rozdiel od ťahania – pred viac ako desiatimi rokmi.

Podľa Alexandrových slov, „ak tvrdíme, že Hersh nesprávne povedal a má na mysli jednu z ďalších lodí triedy Alta alebo podobnej triedy Oksøy, musíme sa pozrieť aj na tie“. Údaje analytika však ukazujú, že všetky tieto možné alternatívy boli zohľadnené v čase operácie. Jeho príspevok nadväzuje na predchádzajúce vlákno na Twitteri , ktoré uverejnil novinár OSINT Joe Galvin, ktoré zobrazuje údaje o sledovaní plavidiel, ktoré vysvetľujú, ako je Hershov účet nepresný. Pre Galvina je navrhované zapojenie nórskych lietadiel P-8 Poseidon v rozpore s open source analýzou oblasti v deň sabotáže, zatiaľ čo mínolovky, ktorých citoval Hersh, sa v čase sabotáže zjavne nenachádzali v blízkosti ropovodu. júnovej misie BALTOPS.

Po tom, čo západní lídri rýchlo ukázali vinu na Kremeľ, v decembri americkí predstavitelia a predstavitelia EÚ pripustili , že neexistuje žiadny presvedčivý dôkaz, že Rusko je vinníkom Nord Stream. Hersh vo svojom diele Substack aj v nasledujúcich rozhovoroch tvrdil, že okrem americkej a nórskej účasti boli o sabotáži vopred čiastočne informované aj Švédsko a Dánsko. Nóri podľa jeho názoru „sa starajú o zvýšenie množstva zemného plynu, ktoré môžu predávať do západnej Európy a Nemecka“. Rovnako ako v prípade USA, aj oni boli, ako tvrdí, motivovaní nevraživosťou voči Rusku. V rozhovore pre New Left Review o neochote establišmentových médií pokryť jeho príbeh Hersh povedal:

Ak chcú veľkí chlapci vyhovieť štátu, ak ich predstavou „exkluzívneho zdroja“ je prezidentský hovorca, ktorý im niečo pošepká po tlačovej konferencii, potom môžu pokračovať v publikovaní vo svojich predajniach a skutočná investigatívna žurnalistika sa môže diať inde. . – SEYMOUR HERSH