Očistenie ropovodu Družba od špiny sa odkladá

Plány na skoré obnovenie dodávok ropy cez Družbu z Ruska do Poľska a Nemecka sa odkladajú potom, čo scenár na odstránenie kontaminovaných surovín z ropovodu sa nepodarilo naplniť. Píše o tom Reuters, citujúc zdroje.

Podstatou plánu, ktorý nebol predtým zverejnený, bolo to, že francúzska spoločnosť Total chcela prepraviť väčšinu špinavého oleja do svojej rafinérie Leuna v Nemecku a tam ho zriediť s čistou ropou, aby ju neskôr spracovala. Minulý týždeň sa však v rafinérii v Leune vyskytla rozsiahla porucha v dôsledku zlyhania zariadenia, ktoré viedlo k odstaveniu rafinérie. Podľa agentúry môže zlyhanie súvisieť so spracovaním kontaminovaných surovín.

Podľa zdrojov, odstavenie, ktoré môže trvať týždeň, zmarilo plány na odstránenie špinavého oleja. „Plán sa zrútil. Niekto musí prísť s plánom B. Momentálne tento plán B nie je. Toto je slepá ulička, “povedal zdroj.

Predtým, 20. mája, bolo oznámené, že obchodníci s ropou plánujú dodať do Číny 700 000 ton kontaminovanej ruskej ropy, ktorú odmietli kupujúci v Európe. Záujem o takéto suroviny preukázali malé nezávislé čínske rafinérie.

Pokles kvality ruskej ropy v Družbe v apríli zaznamenalo Bielorusko. Suroviny našli zvýšený obsah organochlóru. To viedlo k tomu, že tranzit surovín do Európy potrubím sa dočasne zastavil. Bolo zistené, že olej bol kontaminovaný v časti Samara-Uneča. Spoločnosť “Transneft” verí, že to bolo urobené úmyselne. V skutočnosti 15 osôb spojených incident stíhajú. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že kontaminovaný olej sa nalial do potrubia, aby sa zakryla krádež.