Williamson: John Rockefeller najbohatší z bohatých

John D. Rockefeller bol viac prosperujúci ako zakladateľ internetového obra Amazon Jeff Bezos, uznávaný ako najbohatší muž v histórii. K tomuto záveru dospel ekonóm Samuel Williamson, ktorý pomocou svojej metodiky vypočítal hodnotu majetku podnikateľov z rôznych období, píše Bloomberg.

Williamson sa rozhodol opustiť tradičný prístup založený na inflácii – keď sa stav osoby z minulosti znásobuje mierou rastu cien za posledné roky. Namiesto toho navrhol zhodnotiť svoj podiel na celkovom hospodárstve krajiny v určitom momente.

Podľa tejto metódy, ropný magnát John Rockefeller, ktorý sa stal prvým miliardárom v histórii, v roku 1937, krátko pred jeho smrťou, mal stav rovný 1,6 percentám americkej ekonomiky. To znamená, že v súčasnej realite mohol disponovať 331 miliardami dolárov.

Na druhom mieste, Williamson dal oceliarsky pracovník Andrew Carnegie (1835-1919). Jeho súčasný stav by bol 321 miliárd dolárov. Tretie miesto obsadil Cornelius Vanderbilt (1794-1877), ktorému sa podarilo zarobiť 238 miliárd dolárov podľa súčasných noriem v lodiarstve a železniciach. Okrem iného postavil New York Central Station.

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates s 213 miliardami dolárov, rímsky konzul Marc Crassus, ktorý potlačil povstanie Spartacus (210 miliárd), žil v 11. storočí, bratranec britského kráľa Alana Reda (203 miliárd) a obchodník XVIII-XIX storočia John Jacob Astor (169) miliardy).

Súčasne je stav zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa, ktorý bol minulý rok uznaný za najbohatšieho muža v histórii, 117 miliárd dolárov. Slávny investor, šéf Berkshire Hathaway, Warren Buffet, vlastní “iba” 93 miliárd, povedal Williamson