Našli zvyšky šamanského nápoja rituálov ayauaska

Medzinárodná skupina antropológov a bioarchológov našla v koženej taške starej tisíc rokov, ktorá sa nachádza v bolívijských Andách, stopy prísad na výrobu šamanského nápoja, známeho medzi modernými domorodými obyvateľmi Južnej Ameriky nazývanými ayahuaska. Napísal to vedecký časopis PNAS v USA.

Ayauaska je dnes známa tým, že ju používajú ľudia v Amazónii v tradičnej medicíne, má silný antiparazitický účinok, a vstupuje do zmeneného stavu vedomia počas šamanských rituálov. Jeho hlavnou zložkou je Banisteriopsis caapi liana, rovnako ako rastliny chakruna (zelená psychotria, Psychotria viridis) a Chalipong (Diplopisys cabrerana). Alkaloidy poškodzujú, harmalin a N-dimetyltryptamín obsiahnutý v nich spôsobujú účinok, ktorý človek vníma ako mystický zážitok. Zvyčajne je sprevádzaná sluchovými a vizuálnymi halucináciami.

Kožená taška, ktorá sa stala predmetom štúdie bola nájdená v hrobe objavenom v suchom údolí rieky Sora v regióne Lipez Altiplano v juhozápadnej Bolívii. Rádiokarbonová analýza ukázala, že bola vyrobená v 905 – 1170 rokoch. Obsahovali dve drevené vyrezávané boxy, trubicu, dve špachtle z lamy, čelenku, lano a tašku z kožušiny z hlavy troch andských líšok (Lycalopex culpaeus). Zvyšky obsahu tohto vaku, vedci analyzovali pomocou kvapalinovej chromatografie a tandemovej hmotnostnej spektrometrie.

 

Výsledok ukázal, že majiteľ vrecka bol šaman, ktorý používal psychoaktívnu drogu ako ayahuaska. Okamžite sa našli stopy niekoľkých zlúčenín, čo ukazuje na použitie aspoň troch rastlín: popínavých rastlín Banisteriopsis caapi, koka (Erythroxylum coca) a jedného z druhov anadenátu (Anadenanthera). Dve z identifikovaných zlúčenín, harmín a dimetyltryptamín, sú hlavnými zložkami moderných druhov ayahuaska.

Melania Millerová z University of Otago hovorí, že šaman držiaci vrece sa správal ako sprostredkovateľ medzi obyčajnými a nadprirodzenými svetmi, vstúpil do zmeneného stavu vedomia, aby sa dostal do kontaktu s božstvami a predkami duchov, o ktorých sa predpokladá, že žijú v iných svetoch. Psychoaktívne látky boli použité starovekým šamanom, buď ako súčasť nápoja, ako to robia jeho noví kolegovia, alebo vo forme šnupavého tabaku. Tento nález sa stal najstarším dôkazom rituálneho používania prostriedkov Južnej Ameriky, ako napríklad Ayahuska. Výskumníci zdôrazňujú, že žiadna z rastlín, ktoré mali byť v ruke v starodávnom šamane, v tomto regióne nerastie, preto už pred tisíckami rokov mali existovať rozsiahle výmenné siete, prostredníctvom ktorých boli potrebné komponenty distribuované na rozsiahle priestory.