Rusko: spevák Boris Grebenščikov sa nesmie hrať

SANKT PETERSBURG – Ruská federácia zakázala hrať pesničky lídra skupiny Akvárium pána Borisa Borisoviča Grebenščikova (1953).

Dôvodom môže byť to, že sa vyjadril proti vojne Ruskej federácie proti Ukrajine. “Ľudia, ktorí začali túto vojnu sa zbláznili…”, vyhlásil spevák a básnik.

Boris Borisovič Grebenščikov je sovietsky a ruský básnik a hudobník, skladateľ, spevák a gitarista rockovej skupiny Akvárium, jeden zo zakladateľov rockovej hudby v ruštine, teda piesní s ruskými textmi.

“Polovicu svojho života som strávil pod nejakým zákazom,” povedal Grebenščikov pre BBC. “V 70. rokoch boli zákazy, v 80. rokoch – na tom nie je nič nezvyčajné. Potom tí istí ľudia, ktorí vás zakazujú, vám dávajú ceny.”

Pieseň Večerný hlúpozvon, venovaná propagandistickým reláciám ruskej televízie.

Ako sa uvádza v FAQ na oficiálnej webovej stránke skupiny Akvárium,  pán Boris Grebenščikov nie je prívržencom žiadneho konkrétneho náboženstva. Začiatkom 90. rokov sa začal vážne zaujímať o budhizmus, nazval sa žiakom dánskeho lámu Oleho Nydahla, kazateľa europeizovanej verzie učenia školy Karma Kagjü na Západe a v Rusku. Opakovane navštevoval ášram slávneho indického guru Sai Baba. V roku 2006 sa v Malajzii stretol so slávnym neohinduistickým guru Sri Chinmoyom, ktorý dal hudobníkovi meno Purushottama (v preklade zo sanskrtu znamená „veľkolepá osoba“). S podporou Sri Chinmoya boli v auguste 2007 zorganizované Grebenshchikovove koncerty v Londýne v Albert Hall – samostatný koncert v OSN, na ktorom Grebenshchikova sprevádzali študenti Sri Chinmoya.

Umelec niekedy navštevuje pravoslávne kostoly a zúčastňuje sa pravoslávnych bohoslužieb. Dlho zostavoval zoznam zázračných ikon Ruska.

Pán Boris Borisovič Grebenščikov študuje indickú a čínsku filozofiu. Preložil niekoľko budhistických a hinduistických textov z angličtiny. Od roku 2009 pracoval na preklade Bhagavadgíty zo sanskrtu do ruštiny. Preklad vyšiel. Finančné noviny ho majú k dispozícii.  V lete 2020 kniha vyšla vo vydavateľstve AST.

Video klip: Pieseň Dubrovskij. Dubrovskij  je najznámejší zbojnícky román v ruštine, neupravené (a nedokončené) dielo A. S. Puškina. Rozpráva o láske Vladimíra Dubrovského a Márie Troekurovej – potomkov dvoch bojujúcich veľkostatkárskych rodín.