Balet detí z Kyjeva a Charkova popri výbuchoch, Slovenská republika im poskytuje nielen bezpečie

BRATISLAVA – Deti dvoch baletných škôl z Ukrajiny sú na Slovensku.

Deti z Ukrajiny chodili do škôl baletu v hlavom meste Ukrajiny Kyjev a v meste Charkov. Slovenské vládne inštitúcie sa postarali o to, aby deti, ich mamy, či babičky mohli pokojne žiť na Slovensku. Budú sa môcť venovať baletu Nie je  dôležité, ktoré ministerstvo sa o nich stará, kde sú, ale to  ako vnímajú pomoc Slovenska. Poznámka finančných novín: v článku sme nepoužili žiadne osobné údaje, aby bol v sílade so zákonom o GDPR.

Stačí byť medzi nimi a človek zistí to aká je hĺbka ich tragédie. Jeden z utečencov je sirota. Obaja rodičia zahynuli počas útoku ruskej armády. Chcel si kúpiť slúchadlá pre mobil. Dávam mu ich: “Nech sa páči… Koľko. Odpovedám mu. V žiadnom prípade nechcem od Vás peniaze.

Jedna z hlavných postáv imigrantov je pani, ktorá má 61 rokov. Trápi ju, aby jej dvaja vnuci mohli navštevovať konzervatórium. Vnučka má päť rokov, tancuje. Vnuk má desať rokov, hrá na klavíri. Organizátori ju presvedčili, že všetko bude tak ako si to predstavuje.

Väčšina mamičiek hľadá prácu. Jedna z mi hovorí: “Nechceme byť na vašom chrbte. Som zvyknutá pracovať a  aj budem.”

Slovenské štátne orgány zabezpečia pre všetky umelecky orientované deti, aby pokračovali v svojich odboroch.

Deti sú v rekreačnom zariadení,  kde sa môžu cítiť ako v tábore. Pred rekreačným zariadením je ihrisko. Na čom kopu lôpt. Deti sa naháňajú. Sú tam psík a dve mačky. Keď pes vidí niečo vzrušujúce zavíja. Deti ho vedia ukľudniť.

Deti sa hrajú v herniach s hračkami, ale najmä s mobilmi. Čakajú ich raňajky, obedy, večere.

Po večeri v jedálni sa hrajú karty, človeče “nehnevaj sa”. Pochopili zmysel hry. “Hurá”  kričí jeden v víťazných tímov. Kto prehral si môže zobrať jednu z niekoľkých dávok pizzy, čo zostali z večere.

Mamy majú oveľa väčšie starosti. Telefonujú s manželmi čo zostali v Ukrajine. Väčšina mužov v Ukrajine chcú bojovať za vlastnú krajinu. Preto tam zostali.

Zisťujem, že mamy mladých baletiek sú aj profesorky žurnalistiky a etnológie. Zaujímajú sa kde a ako by mohli pracovať.

Rozprávam sa s jedným chlapcom. Mal tohto roku maturovať v konzervatóriu. Rodičia zostali v Ukrajine. Chlapec chce slúchádlá. Dám mu svoje. Pýta sa koľko za nich. Odpovedám, že v žiadnom prípade a nikdy a nič.

Deti čo prežili ťažký prechod z Ukrajiny na Slovensko majú zdravotné problémy. Pomáha im jedna slovenská zdravotná sestra.

Jedno z dievčat sme zobrali na detskú polikliniku na Kramároch. Nikto nechcel žiadne peniaze. Lekár poradil. A správne.

Tento príbeh je dôkazom lepších vlastností občanov Slovenskej republiky. Nie náhodou zariadenie dostalo tri práčky.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.