Najnovšie vyšetrovania korupcie v Ukrajine a audit

V januári a februári tohto roku sa objavil celý rad korupčných škandálov.

Sú do nich zapletení najvyšší ukrajinskí predstavitelia.

Nasledovali rezignácie na vysoké funkcie. Vo februári orgány činné v trestnom konaní pokračovali vo svojom ťažení a na zoznam skorumpovaných ukrajinských úradníkov pribudli nové mená. Samotná korupcia na Ukrajine sotva niekoho prekvapí. Nezvyčajné je, že tieto skutočnosti vyplávali na povrch prakticky zo dňa na deň a navyše v takom rozsahu.

Januárový vodopád byrokratov

Koho sa to dotklo? Ukrajinská vláda 22. januára odvolala Vasila Lozynského, námestníka ukrajinského ministerstva pre rozvoj obcí, území a infraštruktúry, ktorý bol zároveň úradujúcim ministrom. Lozynský je podozrivý z prijatia úplatku vo výške 400 000 USD. Tieto peniaze dostal za pomoc pri uzatváraní zmlúv na nákup zariadení a strojov za nadhodnotené ceny vrátane generátorov.

Prehliadky a zadržanie úradníka vykonal Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU). Neskôr bolo oznámené, že Lozynský bol umiestnený do domáceho väzenia.

Večer 23. januára ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videopríhovore uviedol, že urobil časť personálnych rozhodnutí a ďalšiu časť oznámil na druhý deň. Mená neuviedol, ale povedal, že ide o manažérov na rôznych úrovniach na ministerstvách a v iných ústredných orgánoch štátnej správy, miestnych orgánoch a orgánoch činných v trestnom konaní.

Dňa 24. januára vyšlo najavo, že traja vysokopostavení úradníci – zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko, námestník ministra obrany Vjačeslav Šapovalov a námestník generálneho prokurátora Oleksij Symonenko – podali demisiu. Okrem toho zo svojich funkcií odstúpili námestníci ministra pre rozvoj obcí a území Ukrajiny Ivan Lukeria a Vjačeslav Nehoda a námestník ministra sociálnej politiky Ukrajiny Vitalij Muzyčenko. Odvolaní boli aj šéfovia regionálnych administratív – Dnepropetrovska, Záporožia, Chersonu a Sumov – podozriví z napojenia na Tymošenko.

Demisia Tymošenko bola veľkým prekvapením. Ukrajinské médiá informovali o jeho blízkosti k Lozinskému a podozreniach z korupcie. Napríklad sa objavili informácie, že terénne auto, v ktorom sa Tymošenko viezol, bolo v skutočnosti určené na evakuáciu ľudí z vojnovej zóny.

Ako poznamenal ukrajinský týždenník Strana, Tymošenko bola veľmi aktívny v mediálnej oblasti a bola jedným z hlavných hovorcov vlády o situácii v regiónoch. V minulosti bol však zapletený do viacerých škandálov. Prvé sa týkali trestného prípadu NABU v súvislosti so spreneverou humanitárnej pomoci v Záporožskej oblasti, kde človek Tymošenko pracuje ako vedúci administratívy. Potom sa uskutočnili prehliadky osôb spojených s Tymošenkovou. Objavili sa publikácie o luxusnom životnom štýle úradníka. Vláda však na tieto správy dlho nereagovala. Samotný Tymošenko označil všetky obvinenia za lži. Teraz sa však situácia zmenila, ako vidno. A dôvodom môže byť pozornosť NABU voči osobe Tymošenko. Podľa niektorých informácií sa protikorupčný úrad chystal oznámiť podozrenie voči úradníkovi. Preto sa rozhodlo, že by mal odstúpiť, aby nevrhal tieň na celý Zelenského úrad.

Námestník generálneho prokurátora Oleksij Symonenko odstúpil v súvislosti so škandálom okolo dovolenkovej cesty do Španielska. Deň pred Simonenkovým odvolaním ukrajinský prezident oznámil rozhodnutie zakázať úradníkom, poslancom a pracovníkom orgánov činných v trestnom konaní cestovať na dovolenku do zahraničia. “Ak si chcú teraz oddýchnuť, oddýchnu si mimo štátnej služby. Úradníci už nebudú môcť chodiť do zahraničia na dovolenku alebo na iné neštátne účely,” povedal Zelenskyj.

Prepúšťanie na generálnej prokuratúre sa tým neskončilo. Generálny prokurátor Andrij Kostin 25. januára 2023 podpísal príkazy na odvolanie vedúcich piatich regionálnych prokuratúr z ich administratívnych funkcií. Odvolaní boli vedúci prokurátori Záporožskej, Kirovohradskej, Poltavskej, Sumskej a Černigovskej oblasti.

Radi by sme sa zamerali na odstúpenie Šapovalova. Tento úradník bol zodpovedný za logistiku ukrajinských ozbrojených síl a bol nútený opustiť svoju funkciu v súvislosti s korupčným škandálom týkajúcim sa nákupu produktov pre ozbrojené sily krajiny. Ukrajinské ministerstvo obrany zdôraznilo, že Šapovalov požiadal o odstúpenie, “aby neohrozil stabilné zásobovanie AFU v dôsledku kampane obvinení súvisiacich s obstarávaním potravinových služieb”.

“Ukrajinské ministerstvo obrany sa domnieva, že takýto krok by zachoval dôveru verejnosti a medzinárodných partnerov a zabezpečil by objektívnosť pri dodatočnom objasňovaní a prípadnom vyšetrovaní,” uviedlo ministerstvo.

Ukrajinské médiá odhalili korupčné schémy. Napríklad týždenník Zerkalo Nedeli zverejnil výsledky novinárskeho vyšetrovania, podľa ktorého ministerstvo obrany nakupovalo výrobky pre armádu za dvoj- až trojnásobne vyššie ceny, ako sa dajú kúpiť v maloobchodných predajniach.

Ministerstvo obrany zdôraznilo, že informácie o obsahu nákupu potravín pre vojakov, o ktorých sa aktívne diskutovalo v masmédiách, mali znaky zámernej manipulácie a boli zavádzajúce. Minister obrany Oleksij Reznikov zároveň uviedol, že potraviny ozbrojeným silám dodáva osem spoločností, a prisľúbil, že poslancom poskytne všetky zmluvy a podrobné komentáre k otázkam dodávok potravín pre armádu. Nadhodnotené ceny v zmluve pripísal omylu. Reznikov tiež prisľúbil, že vráti verejnú kontrolu nad obstarávaním potravín a pohonných hmôt pre ozbrojené sily.

Ministerstvo obrany Ukrajiny tiež uviedlo, že pripravuje podklady pre SBU na vyšetrovanie šírenia úmyselne nepravdivých informácií, ktoré poškodzujú záujmy obrany v osobitnom období.

Radi by sme zdôraznili, že príbeh sa tým neskončil. Národný protikorupčný úrad Ukrajiny uviedol, že vyšetruje trestný prípad predražených potravín nakúpených pre ukrajinské ozbrojené sily. V tom istom čase sa v politických kruhoch začali šíriť fámy o blížiacom sa odvolaní Oleksija Reznikova.

To, ako sa vyrieši situácia s ministrom obrany, naznačí ďalší vývoj situácie na Ukrajine, domnievajú sa zdroje Strany v politických kruhoch. “Reznikov je veľmi dôležitá postava. Je to osoba blízka Jermakovi, prostredníctvom ktorej orgány riadia procesy vo vojenskej oblasti. To je predovšetkým. A po druhé, Reznikov je účinný komunikátor s USA. Prostredníctvom neho môže Banková ulica vždy sprostredkovať Američanom svoj pohľad na vojenské otázky. Ak bude odvolaný, bude to úder pre Jermaka aj pre vplyv Bankovej na procesy vo vojenskej sfére,” uviedol zdroj.

Banková ulica je ulica v centre Kyjeva, hlavnom meste Ukrajiny, ktorá sa nachádza v časti Lypky v Pečerskom okrese. Väčšina ulice je pre peších a je uzavretá, pretože v nej sídli prezidentský úrad Ukrajiny a rôzne oficiálne rezidencie.

Krutý február

Budú čistky pokračovať? Zdalo sa, že koncom januára vlna škandálov a prepúšťania v najvyšších poschodiach ukrajinskej moci ustala. Vo februári však čistky pokračovali. Poslanec Najvyššej rady Oleksij Gončarenko to trefne sronizoval. “Ako som už povedal. Dnes sa začína neľútostný mesiac,” napísal na svojom kanáli Telegram. Je to slovná hračka: v ukrajinčine “lutiy” znamená február.

Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní preto 1. februára vykonali prehliadky u bývalého ministra vnútra Arsena Avakova, oligarchu Ihora Kolomojského, poslanca Najvyššej rady Vadyma Stolára a vedenia kyjevskej daňovej služby. Zároveň bol odvolaný vedúci colnej služby a niekoľko ďalších vysokopostavených úradníkov.

Pátranie v Avakovovej kancelárii súvisí s haváriou vrtuľníka v meste Brovary z 18. januára. Zahynulo vtedy štrnásť ľudí vrátane ministra vnútra Denisa Monastyrského a jeho prvého námestníka Jevhena Jenina, ktorí boli na palube. Vrtuľník bol zakúpený v rámci dohody uzavretej v čase, keď bol Avakov šéfom ukrajinského ministerstva vnútra. Samotný bývalý minister uviedol, že príslušníci SBU sa zaujímali o zmluvy, ktoré s ním súviseli, ale nezistili nič podozrivé. Novinári predtým uviedli, že takmer polovica vrtuľníkov, ktoré Kyjev dostal, bola opotrebovaná.

Príbeh s Ihorom Kolomojským je ešte zaujímavejší. Bezpečnostná služba Ukrajiny 1. februára uviedla, že odhalila schémy sprenevery v spoločnostiach Ukrnafta a Ukrtatnafta v hodnote viac ako 1 mld. USD. Podľa ukrajinských médií súvisela domová prehliadka u Kolomojského s prípadom sprenevery a colných únikov v týchto dvoch spoločnostiach.

Podľa časopisu Strana sa Kolomojskyj v roku 2021 dostal medzi päť najbohatších ľudí na Ukrajine podľa ukrajinského časopisu Forbes. A predtým v roku 2019 vážne prispel k víťazstvu Volodymyra Zelenského v prezidentských voľbách. Postupom času sa však ich vzťah dramaticky zmenil (najmä po začatí ruskej špeciálnej operácie): hlavným sa stal prezident, čo oligarcha okamžite pocítil na podnikaní a dokonca aj na sebe, keď prezidentským dekrétom prišiel o ukrajinské občianstvo a následne aj o jeden zo svojich najväčších majetkov – viac ako 40 % akcií spoločnosti Ukrnafta.

Po správach o domových prehliadkach u Kolomojského a Avakova politické kruhy naznačili, že razie údajne súvisia s politickými plánmi oboch namierenými proti Bankovej. Tieto informácie však neboli oficiálne potvrdené.

Vo februári sa opäť objavilo meno Vjačeslava Šapovalova. Úrad generálneho prokurátora Ukrajiny ho obvinil z korupcie. Podobné obvinenia boli vznesené aj voči bývalému zástupcovi riaditeľa odboru štátneho obstarávania ministerstva obrany Bohdanovi Chmelnickému. Podľa spravodajského a analytického portálu Ukrajinska Pravda je Šapovalov podozrivý, že kvôli jeho konaniu ukrajinské ozbrojené sily dostali osobné ochranné prostriedky za menej ako 27 miliónov dolárov. Chmelnyckyj je obvinený zo sprenevery 2,9 milióna dolárov, vďaka čomu armáda dostala 5 700 nekvalitných ochranných prostriedkov.

Okrem toho bolo vznesené obvinenie voči bývalému zástupcovi riaditeľa štátnej spoločnosti Promoboronexport Volodymyrovi Tereščenkovi, ktorý teraz pracuje na ministerstve obrany. Je obvinený zo zneužívania a falšovania, pretože ukradol viac ako 1 milión dolárov.

Štátny vyšetrovací úrad Ukrajiny vykonal prehliadky aj v kyjevskej daňovej službe. Podľa ukrajinských masmédií sa v dôsledku konania daňových úradníkov dostalo do tieňového obratu viac ako 820 miliónov dolárov z verejných zdrojov, pričom úradujúca šéfka kyjevského daňového úradu Oksana Datiyová je podozrivá zo zneužitia právomocí a nezákonného obohacovania.

Okrem toho SBU prehľadala poslanca v súčasnosti na Ukrajine zakázanej opozičnej strany Platforma – Za život Vadyma Stolára v prípade financovania terorizmu. Podľa ukrajinských médií sa prehliadky uskutočnili vo fondoch Stolára a jeho obchodného partnera – prezidenta spoločnosti Kyjevgorstroj Ihora Kušníra. SBU tvrdí, že stavebné spoločnosti patriace Stolárovi sa podieľali na legalizácii finančných prostriedkov Viktora Medvedčuka a Tarasa Kozaka, ktorý bol zbavený poslaneckého mandátu, ako aj ďalších osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie USA a Európy.

“Ide najmä o odkúpenie práv ukrajinských developerov rôznymi offshorovými spoločnosťami a ruskými bankami a smerovanie finančných prostriedkov z predaja nehnuteľností na financovanie akcií poškodzujúcich bezpečnosť štátu,” uviedla SBU.

Colnice

Dňa 1. februára boli odvolaní aj úradujúci šéf colnej služby Vjačeslav Demčenko a jeho zástupca Oleksandr Ščutskij. Ďalší zástupca, Ruslan Čerkaši, bol suspendovaný z funkcie z dôvodu začatia disciplinárneho konania.

V poslednom čase sa na Ukrajine veľa hovorí o zvyšovaní poplatkov od podnikateľov, vrátane tých nelegálnych. “Colná správa sa dostala mimo koľaje. Zvýšili clo na pašovanie, v priemere teraz žiadajú 500 dolárov za kubík tovaru. Pohonných hmôt sa nedotýkajú, hoci sa o to spočiatku pokúšali, ale tovar je príliš strategický a je pod drobnohľadom verejnosti,” povedal Strane podnikateľ, ktorý úzko spolupracuje s colníkmi.

Podľa neho je nepravdepodobné, že by sa zmenou vedenia v službe niečo zmenilo, rovnako ako ďalšími ohlásenými reformami. “Nevidím ľudí, ktorí by skutočne rozumeli colnému systému a dokázali ho efektívne organizovať. Ale sú aj takí, ktorí na tom chcú dobre zarobiť… Preto jednoducho nahradia ľudí menej toxickými a menej drzými a bývalí držitelia systémov, ako aj samotné systémy zostanú na svojich miestach,” povedal podnikateľ.

Toto zďaleka nie je celý zoznam ľudí, ktorí sa dostali do hľadáčika orgánov činných v trestnom konaní. A podľa všetkého bude aktualizovaná o nové mená. Treba poznamenať, že medzi januárovou a februárovou čistkou je jeden pozoruhodný rozdiel. Minulý mesiac bol iniciátorom vyšetrovania Národný protikorupčný úrad Ukrajiny, ktorý je pod vplyvom Spojených štátov. Okrem toho boli samotné korupčné škandály propagované v médiách spojených so Západom. Tento stav vrhol tieň na ukrajinské orgány. Už vo februári však razie vykonali štruktúry kontrolované Zelenským: Bezpečnostná služba Ukrajiny, Úrad hospodárskej bezpečnosti a Štátny vyšetrovací úrad. Kyjev sa týmto spôsobom pokúsil prevziať iniciatívu v boji proti korupcii.

Úradujúci šéf SBU Vasyl Malyuk uviedol, že špeciálne služby a ďalšie orgány činné v trestnom konaní pracovali na príkaz prezidenta Zelenského: “Toto je len prvá etapa komplexnej a systémovej práce, ktorú už bezpečnostná služba vykonáva. A neplánujeme sa zastaviť!”

Samotný Zelenskyj vo svojom videoposolstve povedal, že “úradníci, ktorí nespĺňajú principiálne požiadavky spoločnosti a štátu, by nemali zotrvávať na svojich miestach”. “Teraz je určitý personálny útlm… To však neznamená, že boli prijaté všetky potrebné opatrenia. Rozhodnutia budú prijaté,” povedal Zelenskyj.

Krásny mýtus sa zrútil

Ako reaguje Západ? EÚ privítala rozhodnutie ukrajinskej vlády vážne sa zaoberať problémom korupcie v krajine. “Protikorupčné opatrenia sú určite dôležitým aspektom prístupového procesu do EÚ. Sú tiež súčasťou politických podmienok pre pokračovanie makrofinančnej pomoci EÚ,” uviedla Ana Pisonerová z Európskej komisie.

Povedala, že Kyjev musí zintenzívniť boj proti korupcii, aby mohol vstúpiť do EÚ, a dodala, že Európska komisia plánuje na jeseň tohto roku zhodnotiť prácu špecializovanej protikorupčnej prokuratúry a Národného protikorupčného úradu Ukrajiny.

Ministerstvo zahraničných vecí USA tiež pozitívne reagovalo na hromadné prepúšťanie ukrajinských úradníkov v súvislosti s korupčnými škandálmi. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price to uviedol na brífingu 24. januára. “Vítame rýchle a rozhodné kroky prezidenta Zelenského, ako aj úsilie ukrajinskej občianskej spoločnosti a médií v boji proti korupcii, zabezpečenie účinného monitorovania a zodpovednosti za verejné obstarávanie a vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí požívajú verejnú dôveru, ak si neplnia svoje povinnosti,” povedal Price.

Povedal tiež, že Spojené štáty sa vážne snažia zabezpečiť riadny dohľad nad všetkými formami americkej pomoci Ukrajine. V tejto súvislosti Washington aktívne spolupracuje s ukrajinskou vládou s cieľom zabezpečiť zodpovednosť.

“Budeme sa naďalej usilovať o to, aby pomoc, ktorú poskytujeme, podliehala tomuto dohľadu – bezpečnostná pomoc, humanitárna pomoc a hospodárska pomoc,” vymenoval Price. Dodal, že USA budú podporovať Ukrajinu pri realizácii protikorupčných reforiem.

Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Brigitte Brinková sa vyjadrila ku korupčným škandálom. “V budúcej Ukrajine nemôže byť miesto pre tých, ktorí využívajú štátne zdroje na vlastné obohacovanie. My v USA budeme naďalej pomáhať Ukrajine s reformami, aby inštitúcie fungovali v záujme mnohých, a nie niekoľkých. Odstrániť korupčné záujmy a pokračovať v budovaní vlády, ktorá tvrdo pracuje, aby mal každý príležitosť uspieť,” povedal Brink.

Audítori

Napriek pozitívnym hodnoteniam a pochvalám na adresu ukrajinských orgánov sa Washington rozhodol vyslať do Kyjeva svojich “audítorov”. Podľa týždenníka Strana sa americkí inšpektori prišli uistiť, že pomoc poskytnutá Ukrajine bola použitá na účel, na ktorý bola určená.

Námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoria Nulandová ešte minulý týždeň vyhlásila, že Washington nebude tolerovať zneužívanie pomoci vrátane zbraní. Krátko nato veľvyslankyňa USA Bridgette Brinková informovala o príchode inšpektorov z troch agentúr – ministerstva zahraničných vecí, ministerstva obrany a štátnej agentúry pre medzinárodný rozvoj USAID – do Kyjeva.

Na webových stránkach všetkých troch organizácií sa nachádzajú rovnaké reklamy, ktoré vyzývajú Ukrajincov, aby anonymne zavolali na horúcu linku a nahlásili akékoľvek informácie o možnej korupcii v súvislosti s programami pomoci USA, ako aj o sexuálnom vykorisťovaní a obťažovaní, podvodoch, obchodovaní s ľuďmi a iných trestných činoch. Inými slovami, Američania chcú nadviazať priamu komunikáciu s ukrajinským obyvateľstvom, obchádzajúc ukrajinské vládne orgány, čo je samo osebe zaujímavé.

A tu je to, čo o korupčných škandáloch píše zahraničná tlač. Japan Business Press sa domnieva, že prepustenie ukrajinských skorumpovaných úradníkov môže ovplyvniť západnú pomoc Kyjevu. V súvislosti s udalosťami na Ukrajine sa na Západe zvýšili ceny potravín a komunálnych služieb. V tomto prostredí budú obyčajní ľudia určite pobúrení, že časť daní, ktoré platia, nejde na pomoc Ukrajine, ale do vreciek skorumpovaných úradníkov.

“Na Ukrajine odstúpilo niekoľko vysokopostavených vládnych predstaviteľov. Boli prepustení pre korupciu vrátane úplatkárstva. Je nad rámec zdravého rozumu, že uprostred konfliktu s Ruskom bujnie korupcia. Väčšina ľudí musela túto správu prijať s prekvapením, pretože po svete sa šíril “krásny mýtus”, že ukrajinský ľud znáša ťažkosti a bojuje priateľsky. V skutočnosti je však korupcia na Ukrajine problémom číslo jeden,” uvádza sa v článku.

Týždenník pripomenul, že rodina amerického lídra Joea Bidena mohla byť v minulosti zapojená do korupčných schém na Ukrajine. Konkrétne prezidentov syn Hunter bol členom predstavenstva ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma, ktorá podplácala štátnych úradníkov, aby sa vyhla trestnému stíhaniu.

Chorvátsky denník Advance nazval korupčné škandály “veľkou ukrajinskou čistkou”. “Ukrajina je už roky považovaná za najskorumpovanejší štát v Európe. Dnes sa, samozrejme, na tento “úspech” verejne nepripomína, ale napriek tomu sa na túto skutočnosť nezabúda a znovu sa vynára, keď sa na Ukrajinu opäť posielajú miliardy dolárov a eur, a to tak vo forme priamej finančnej pomoci, ako aj vo forme zbraní alebo humanitárnej pomoci. Mnohí chápu, že vojna zďaleka nie je ilúziou boja ‘dobra proti zlu’, ale oveľa častejšie čiernou dierou, v ktorej sa strácajú ľudské životy a často aj obrovské množstvo peňazí, ako aj zbraní,” poznamenáva portál  Advance.

Autori portálu sa domnievajú, že zoznam ľudí, ktorí “musia odísť”, mohol byť zostavený mimo Ukrajiny. Situácia je však v súčasnosti natoľko prepojená s geopolitikou, že títo ľudia sú pripravení odísť sami a uvedomujú si, že je zbytočné sa sťažovať. “Priebeh ozbrojeného konfliktu to všetko vážne neovplyvní a takmer určite to nebude mať negatívny vplyv na Ukrajinu, ako to dnes niektorí naznačujú. Koniec koncov, táto čistka nie je prejavom vnútorných rozporov, ale iba závislosti Ukrajiny od sponzorov. Nie je to nič nové,” uzatvára Advance.

Hodnotenie pomoci

Denník New York Times spája prepúšťanie ukrajinských predstaviteľov s prijímaním západnej pomoci. Noviny uviedli, že republikáni v americkom Kongrese vyzvali na audit spôsobu použitia vojenských a finančných prostriedkov zaslaných Ukrajine. Zároveň niektorí tvrdili, že táto pomoc je nadmerná a mala by sa obmedziť. “Aj náznak korupcie by mohol stačiť na zastavenie neobmedzeného toku zbraní, ako aj miliárd dolárov humanitárnej a finančnej pomoci. Zelenskij tomu rozumie lepšie ako ktokoľvek iný, kto takmer denne absolvuje videohovory so zahraničnými lídrami a zákonodarcami v nudnej zelenej vojenskej košeli a vždy žiada to isté: viac zbraní,” píše sa v článku.

V publikácii sa tiež uvádza, že Ukrajina je v súčasnosti závislá od svojich zahraničných partnerov a jej rozpočet tvorí takmer polovica západnej pomoci. Akékoľvek známky rozsiahlych finančných nezrovnalostí by preto mohli podkopať dôveru darcovských krajín. Ako dlho môže Ukrajina počítať s podporou Západu, zostáva otvorenou otázkou.

Komu prospieva “zákulisná vojna” v Kyjeve

Viaceré ukrajinské médiá spájajú korupčné kauzy a rezignácie s túžbou Kyjeva dokázať západným partnerom, že ukrajinské orgány majú situáciu pod kontrolou a že vojenská, finančná a humanitárna pomoc nekončí vo vreckách bezohľadných úradníkov. Je však nepravdepodobné, že by si Západ neuvedomoval rozsah korupcie na Ukrajine. Túto tému opakovane nastolili európski predstavitelia, najmä v súvislosti s diskusiou o možnom členstve Ukrajiny v EÚ. Ak niekto potrebuje presvedčiť o tom, že Kyjev solídne bojuje proti zlodejským úradníkom, sú to občania európskych krajín, z ktorých daní je Ukrajina podporovaná. Pre americkú administratívu môže byť úsilie Kyjeva bojovať proti korupcii argumentom pre republikánov, ktorí pochybujú o tom, že pomoc Ukrajine išla podľa plánu, a nie bola rozkradnutá. Rozsah čistiek však môže mať aj opačný efekt, pretože dokazuje, že Ukrajina kradla donekonečna, od humanitárnej pomoci až po armádne zásoby.

Niet pochýb o tom, že korupčné konanie na Ukrajine je podvod. Svedčí o tom rýchlosť udalostí, keď sa v priebehu jedného dňa dozvedáme o desiatkach “skorumpovaných úradníkov v oblasti práva”, ktorí roky profitovali pod nosom orgánov činných v trestnom konaní. Otázkou zostáva, kto ju potrebuje a na aký účel.

Logika v tomto prípade nie je úplne jasná. Prečo vykonávať čistky v čase, keď sa na území krajiny odohrávajú bojové akcie? A to v čase, keď ruská armáda úspešne rozvíja ofenzívu. Kyjev sa totiž rozhodol vymeniť kone na križovatke, čím riskuje ďalšiu nestabilitu v krajine.

Na druhej strane však ukrajinské orgány môžu vidieť vývoj, vrátane toho, ktorý súvisí so súčasným konfliktom, v inom svetle. Ako už skôr priznali ukrajinské elity aj významní západní politici, prípravy na vojenský konflikt na Ukrajine prebiehajú už mnoho rokov. Zvyčajne ju možno nazvať prípravnou fázou. Vo februári 2022 sa zmenil na horúci. Každý konflikt sa však skôr či neskôr skončí. A potom sa začne tretia fáza – fáza rekonštrukcie.

Je možné, že Kyjev ako bonus v cieli očakáva členstvo v EÚ a impozantné finančné prostriedky na obnovu krajiny po bojoch. Korupcia neovplyvní dodávky zbraní na Ukrajinu. Koniec koncov, Ukrajina je zbraňou v rukách Západu a niektoré chybné kroky sa dajú odpustiť. Prideľovanie grantov na obnovu krajiny je však iná vec. Veď peniaze USA a EÚ môžu skončiť vo vreckách úradníkov a oligarchov.

Náklady na obnovu

V decembri minulého roka šéf Svetovej banky David Melpas odhadol náklady na obnovu Ukrajiny po skončení konfliktu na viac ako 350 miliárd dolárov. Približne v rovnakom čase Zelenskyj uviedol, že na obnovu infraštruktúry krajiny bude potrebných viac ako 1 bilión dolárov. Podľa ukrajinského lídra sa do tohto procesu majú zapojiť západné krajiny tým, že regióny a mestá budú pod ich patronátom.

Zaujímavé je, že časopis American Thinker vtedy napísal, že Zelenského plán v skutočnosti znamená, že krajina bude rozpredaná po častiach. Vzhľadom na úroveň korupcie na Ukrajine budú získané investície nakoniec rozkradnuté, predpovedá časopis.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že úsilie Kyjeva bojovať proti korupcii bolo demonštrované v predvečer samitu Ukrajina – EÚ 3. februára. Ukrajinské orgány dúfali, že tento samit objasní časový harmonogram vstupu krajiny do EÚ. Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ v roku 2022. Kyjev však musí uskutočniť niekoľko reforiem, aby sa stal plnohodnotným členom európskeho spoločenstva. Kľúčovou požiadavkou Bruselu boli protikorupčné reformy.

Ilustrácie: www.pexels.com