Rusko: Čeburaška s rekordmi v kinách 6 mld. RUB

MOSKVA  – Podľa údajov Jednotného federálneho automatizovaného informačného systému údajov o filmových predstaveniach (UAIS) celovečerný film Čeburaška režiséra Dmitrija Djačenka zarobil v ruských kinách viac ako 6 miliárd rubľov.

Podľa prepočtu dnešného kurzu eura je 6 miliárd rubľov necelých 79 miliónov euro.

Podľa databázy zarobil film k 4. februáru o 19:30 moskovského času 6 008 013 070 rubľov. Takmer 1,4 miliardy z tejto sumy pochádza z prvého víkendu, ďalších 1,5 miliardy z druhého.

Vstupné zaplatené za  celovečerný film “Čeburaška” takmer zdvojnásobili rýchlosť projektu “Avatar” Jamesa Camerona, ktorý bol predtým aj najvýnosnejším filmom v Ruskej federácii. Film držal tento rekord 13 rokov a zarobil 3,5 miliardy rubľov.

“Čeburaška sa 10. januára stala najziskovejším ruským filmom. V tom čase projekt zarobil niečo vyše 3 miliardy rubľov. O tri dni neskôr sa stal rekordom v ruských pokladniach s tržbami 3,5 miliardy rubľov.

“Čeburaška” je rodinná komédia, ktorá rozpráva o nových dobrodružstvách hrdinu v malom prímorskom mestečku, kde sa ocitne z ďalekej oranžovej krajiny. Hlavné úlohy vo filme stvárnili Sergej Garmaš, Elena Jakovleva, Polina Maksimova, Fiodor Dobronravov, Sergej Lavygin a ďalší herci. Herečka Olga Kuzmina nahovorila Čeburašku.

Podľa štatistík EAIS si film v Rusku pozrelo viac ako 19,5 milióna divákov. Je to tiež rekord.

Čeburashka, rusky: Чебурашка, v skorších anglických prekladoch tiež známy ako Topple , je fiktívna postava, ktorú vytvoril sovietsky spisovateľ Eduard Uspenskij vo svojej detskej knihe Gena, Krokodíl a jeho priatelia z roku 1965 . Postava sa následne objavila ako hlavná hrdinka v sérii stop-motion  animovaných filmov Romana Kachanova v štúdiu Soyuzmultfilm.

Čeburaška je ikonická ruská klasická kreslená postavička, ktorá sa neskôr stala populárnou postavou v ruských vtipoch spolu so svojím priateľom, krokodílom Genom. Podľa tvorcu postavy Eduarda Uspenského je Čeburashka „vedu neznáme zviera“ s veľkými opičími ušami a telom pripomínajúcim mláďa, ktoré žije v tropickom lese. Náhodou sa dostane do prepravky s pomarančmi, dosýta sa naje a zaspí. Prepravka je nakoniec doručená do obchodu s potravinami v nemenovanom ruskom meste (naznačené ako Moskva), kde sa odvíja zvyšok hlavného príbehu.

Zmätený vedúci obchodu nájde stvorenie v prepravke, keď ju otvorí, vezme ho von a posadí na stôl. Po takom dlhom pobyte v prepravke sú labky stvorenia znecitlivené a on spadne ( чебурахнулся , čeburachnulsia , ruský hovorový výraz, čo znamená „spadol“) zo stola, na stoličku a potom na podlahu. To inšpiruje vedúceho obchodu, aby ho pomenoval Čeburaška.

Slová s týmto koreňom boli v ruštine archaické; Uspenskij im dal nový dych. Vysvetľujúci slovník živého veľkého ruského jazyka Vladimíra Daľa dáva význam „čeburaška“ ako iný názov pre hračku roly-poly.