Bývalý poradca Putina Surkov si zabásnil o kokaíne

MOSKVA –  Bývalý zástupca vedúceho kancelárie prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina Vladislav Surkov napísal báseň, ktorú vydal časopis Ruský Pionier. V básni zauvažoval aj o droge kokaín.  Bývalý asistent prezidenta už predtým publikoval eseje o kultúre. Vydal aj o román o korupcii.

Báseň bez názvu začína nasledujúcimi riadkami:

Som opäť sám

dali mi slobodu

prečo kokaín?

pretože tam je ten vzduch

ber a vdýchni ho

to je všetko – počkaj na príchod

tak vyzerá raj:

púštna sloboda.

Vladislav Surkov už predtým vydal niektoré zo svojich literárnych diel. Napríklad pre ten istý časopis napísal politik článok venovaný katalánskemu umelcovi Joanovi Miróovi.

V auguste 2009 noviny Vedomosti uverejnili článok, v ktorom sa uvádza, že Surkov môže byť autorom románu o korupcii , ktorý vyšiel aj v časopise Ruský Pionier pod pseudonymom Natan Dubovitskij. Priezvisko Dubovickaja je priezvisko jeho matky za slobodna. Denník Vedomosti v minulosti naznačili, že Surkov napísal texty pre rockovú skupinu Agatha Christie. Vladislav Surkov bol v rokoch 1999-2008 zástupcom vedúceho kancelárie prezidenta Ruskej federácie. Neskôr bol podpredsedom vlády, šéfom štábu vlády a asistentom prezidenta. Na začiatku tohto roku Surkov rezignoval a vysvetlil to „zmeneným kontextom“ v politickom systéme. V rozhovore s Alexejom Česnakovom, riaditeľom Centra pre súčasnú politiku, uviedol, že chce z Kremľa odísť už v roku 2013, pretože si uvedomil, že v systéme, ktorý si sám vytvoril, pre neho nie je miesto. “Neviem, ako niečo robiť viac ako päť rokov,” povedal.