Deflácia v eurozóne v auguste dosiahla hladinu 0,2 %

BRUSEL – Spotrebiteľské ceny v eurozóne klesli prvýkrát za štyri roky a nedávne oživenie ekonomiky nedokázalo vyrovnať výrazný dopad pandémie na dopyt.

Miera deflácie bola v auguste 0,2% (oproti júlovej inflácii 0,4%). Európska centrálna banka (ECB) varovala, že negatívne ukazovatele predstavujú novú nebezpečnú hrozbu pre ekonomiku. Deflácia znižuje ziskovosť výroby a zvyšuje náklady, v dôsledku čoho sa spomalí hospodárske oživenie. Hlavný ekonóm ECB Philip Lane uviedol, že ďalším krokom by mala byť stimulácia inflácie.

Deflácia je v hospodárstve pokles všeobecnej cenovej hladiny tovaru a služieb  a je opak inflácie. Deflácia nastane vtedy, keď miera inflácie klesne pod 0 %. Niekedy sa nazýva záporná miera inflácie. Nemala by sa zamieňať s dezinfláciou, spomalením miery inflácie, keď inflácia klesá na najnižšiu možnú hladinu. Inflácia znižuje reálnu hodnotu peňazí, naopak deflácia reálnu hodnotu peňazí zvýši, či už v makroekonomike alebo mikroekonomike. Tým je možné nakupovať viac tovaru za ten istý objem peňazí.

Európske továrne čelia potrebe znižovať ceny 14 mesiacov po sebe kvôli pomalému dopytu. Znížili tiež pracovné miesta a zásoby surovín a na istý čas odložili nové dodávky. Zatiaľ čo spotreba a priemyselná aktivita v eurozóne sa začali zotavovať, deflácia a rastúca nezamestnanosť ohrozujú oživenie. Ďalším zdrojom obáv je euro, ktoré za posledný polrok vzrástlo o viac ako 7 percent.

Ekonomiky Európskej únie v druhom štvrťroku tohto roka medziročne poklesli o rekordných 14,4 percenta. Išlo o najväčší pokles od začiatku štatistík (od roku 1995).

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.