Eurozóna má problém so silnejúcim krzom eura

FRANKFURT NAD MOHANOM –  Európska ekonomika má vážny problém. Euro za päť mesiacov posilnilo vo vzťahu k americkému doláru o 12 percent a 1. septembra po prvý raz od mája 2018 stúplo nad 1,2 USD. Európska centrálna banka (ECB) vidí v posilňovaní meny nové problémy.

Eurozóna je veľmi závislá od vývozu. Vďaka posilneniu národnej meny strácajú miestne výrobky svoju konkurencieschopnosť na zahraničných trhoch, tovar predražuje, z tohto dôvodu môže klesnúť dopyt po nich. „1,2 dolára za euro je niečo ako červená čiara. ECB v tejto chvíli naozaj nemôže urobiť veľa, ale pokúste sa znížiť menový kurz, “uviedla Katharina Utermoel, hlavná ekonómka spoločnosti Allianz SE.

Posilnenie eura predstavuje ďalšiu záťaž pre vývozcov, ale čo je dôležitejšie, globálny dopyt je všeobecne dosť nízky, tvrdí Olaf Wortmann, ekonóm Nemeckej asociácie strojárstva VDMA. Závažnosť situácie sa prejavila, keď posledné údaje ukázali, že inflácia v eurozóne sa stala zápornou po prvý raz za štyri roky.

Miera deflácie bola v auguste 0,2% (oproti júlovej inflácii 0,4%). Pokles cien je spôsobený poklesom spotrebiteľského dopytu, ktorý znižuje príjmy výrobcov a núti ich obmedzovať výrobu a prepúšťať pracovníkov.

Ekonomiky krajín Európskej únie v druhom štvrťroku 2020 poklesli v ročnom vyjadrení rekordných 14,4 percenta. Išlo o najväčší pokles od začiatku štatistík (od roku 1995).