Čo týždeň dal: stúpli technologické akcie NASDAQ

NEW YORK – Index Nasdaq 100 vzrástol od začiatku roka o 14 %.

Burza cenných papierov Nasdaq  alebo  (Národná asociácia obchodníkov s cennými papiermi Automated Quotations Stock Market) je americká burza so sídlom v New Yorku . Je to najaktívnejšie miesto obchodovania s akciami v USA podľa objemu a na druhom mieste v zozname búrz cenných papierov podľa trhovej kapitalizácie obchodovaných akcií za New York Stock Exchange

Zlomový týždeň pre akcie priniesol plno prekvapení. Okrem dôležitých zasadnutí centrálnych bánk to bol taktiež týždeň plný kvartálnych výsledkov spoločností.

V pondelok americké akcie ešte klesali. Trh v napätí očakával čo všetko prinesú najbližšie dni. Všeobecne sa očakávalo, že Fed v stredu zvýši sadzby o štvrť percentuálneho bodu, čím spomalí svoje tempo zvyšovania. Akcie v januári napriek stálemu zvyšovaniu ďalej rástli. Nemecká ekonomika sa na konci minulého roka prepadla o 0,2 %, čo je horší výsledok, než sa pôvodne uvádzalo, v dôsledku rastúcich cien je recesia predsa len pravdepodobnejšia. Pondelkové údaje štatistického úradu sú v protiklade s odhadom z tohto mesiaca, podľa ktorého produkcia vo štvrtom štvrťroku stagnovala. Znamenajú tiež, že pokles v prvom štvrťroku by viedol k recesii v najväčšej ekonomike eurozóny. Dopyt je oslabený, keďže prudko rastúce ceny sa naďalej prejavujú u spotrebiteľov. Vláda v Berlíne minulý týždeň predpovedala na rok 2023 rast na úrovni 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcou prognózou poklesu o 0,4 %. Minister hospodárstva Robert Habeck stále varoval pred možnou recesiou a pred tým, že kríza, ktorú Rusko vyvolalo svojou inváziou na Ukrajinu sa ešte neskončila.

Akcie ukončili január so ziskami. Investorov potešili známky zmiernenia mzdových nákladov a pokles inflácie. Fond Invesco QQQ Trust, burzovo obchodovaný fond v hodnote 153,6 miliardy USD, ktorý sleduje technologický Nasdaq 100, v obchodovaní po skončení trhu klesol po tom, čo spoločnosť Electronic Arts Inc. poskytla prognózu čistých tržieb, ktorá zaostala za odhadmi analytikov. Spoločnosť Snap Inc. tiež klesla po tom, čo predpovedala historicky prvý štvrťročný pokles tržieb. Znovuotvorenie Číny by malo byť vítaným impulzom pre globálny rast, ktorý vykompenzuje slabosť v Európe a hroziacu recesiu v USA. Ale na rozdiel od roku 2009, keď čínske stimuly v hodnote štyroch biliónov jüanov pomohli naštartovať oživenie po prepade, v roku 2023 je tu háčik. Vyšší dopyt môže vyvolať zvýšenie inflácie presne v čase, keď sa Federálny rezervný systém a ostatné centrálne banky snažia dostať ju späť pod kontrolu. Šéfka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová tento mesiac uviedla, že návrat Číny z Covid Zero je pravdepodobne najdôležitejším faktorom pre globálny rast v roku 2023. Agentúra Bloomberg Economics predpovedá zrýchlenie rastu čínskeho HDP z 3 % v roku 2022 na 5,8 % v roku 2023. Modelovanie vzťahu medzi rastom Číny, cenami energií a globálnou infláciou naznačuje, že v poslednom štvrťroku 2023 by to mohlo zvýšiť spotrebiteľské ceny takmer o celý percentuálny bod. Ak by Čína dosiahla lepšie výsledky a jej rast by prudko vzrástol na 6,7 %, zvýšenie by sa priblížilo k dvom percentuálnym bodom. Ak čínske oživenie udrží americkú infláciu v druhom štvrťroku na úrovni okolo 5 %, bude to problém. Problém pre Fed a celý svet.

Americké akcie spolu s dlhopismi v stredu rástli hlavne po tom čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell uviedol, že centrálna banka dosiahla pokrok v boji proti inflácii. Varoval však, že ďalšie zvyšovanie sadzieb je pravdepodobne oprávnené.  Index S&P 500 vzrástol o viac ako 1 %. Jerome Powell povedal, že proces dezinflácie sa začal. Naznačuje to, že cyklus agresívneho sprísňovania začína mať želaný účinok, ktorým je zníženie tempa rastu cien. Zisky indexu Nasdaq 100 presiahli 2 %. Dvojročný výnos na dlhopisoch skĺzol až o 12 bázických bodov na 4,08 %. Desaťročná sadzba sa dostala na úroveň 3,38 %. Dolárový index klesol na najnižšiu úroveň od apríla. Obchodníci so swapmi v súčasnosti oceňujú zníženie sadzieb o približne pol percentuálneho bodu v druhej polovici roka. Centrálna banka uviedla, že pokračujúce zvyšovanie sadzieb bude pravdepodobne opodstatnené a že predstavitelia diskutujú o niekoľkých ďalších zvýšeniach, aby sa politika stala dostatočne reštriktívnou na potlačenie inflácie. Sadzba Fed Funds je momentálne na úrovni 4,5 % až 4,75 %.

Počas štvrtkových pravidelných obchodných hodín bol index Nasdaq 100 poháňaný najväčším nárastom spoločnosti Meta Platforms Inc. od roku 2013. Rast bol podporený ziskami a optimistickým výhľadom spoločnosti.

Spoločnosť Meta vzrástla o viac ako 20 %. Fond Cathie Wood obchodovaný na burze, ktorý je nabitý špekulatívnymi technologickými akciami, vzrástol za dva dni o viac ako 10 % po prudkom náraste o 28 % minulý mesiac. Výnosy 10 ročných nemeckých štátnych dlhopisov klesli, keďže obchodníci vsadili na to, že Európska centrálna banka spomalí tempo zvyšovania úrokových sadzieb. ECB vo štvrtok zvýšila sadzby o 50 bázických bodov a naznačila, že ďalšie zvýšenie v takomto rozsahu bude nasledovať. Lagardeová uviedla, že riziká ohrozujúce výhľad rastu a inflácie sa stali vyrovnanejšími, pričom ekonomiku označila za odolnejšiu, než sa očakávalo. Jasnejší obraz sa ukáže v marci, keď budú k dispozícii nové štvrťročné ekonomické projekcie, ktoré zohľadnia nedávny pokles cien energií.

Piatková volatilná obchodná seansa ukončila hektický týždeň, ktorý priniesol množstvo podnikových výsledkov. Varovania spoločností Apple Inc, Alphabet Inc a Amazon.com Inc najviac ovplyvnili obchodovanie. Tieto technologické spoločnosti vo štvrtok v po obchodných hodinách zverejnili výsledky, ktoré ukazujú, že spomalenie ekonomiky znižuje dopyt po všetkom, od elektroniky a elektronického obchodu až po cloud computing a digitálnu reklamu. Tržby spoločnosti Apple klesli počas posledného štvrťroka viac, ako predpovedali analytici, a to v dôsledku slabých nákupov iPhonov a počítačov Mac. Tržby spoločnosti Amazon znížil slabý spotrebiteľský dopyt po produktoch predávaných online a spomalenie rastu v kedysi rýchlo sa rozvíjajúcom odvetví, ktoré poskytuje spoločnostiam vzdialený počítačový výkon. Výsledky spoločnosti Alphabet zaostali za odhadmi po tom, ako zákazníci obmedzili objednávky reklám, ktoré sa zobrazujú popri výsledkoch online vyhľadávania.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera nezamestnanosti v USA, ktorá sa v januári 2023 znížila na 3,4 %, čo je najnižšia úroveň od mája 1969. Čínsky index PMI služieb sa v januári 2023 zvýšil na 52,9 bodov. Išlo o prvý rast v sektore služieb od augusta minulého roka, ktorý podporilo nedávne zrušenie pandemických obmedzení. Počet voľných pracovných miest v Spojených štátoch sa v decembri 2022 zvýšil na 11 miliónov, čo je najviac za posledných 5 mesiacov a viac ako trhové očakávania, ktoré boli na úrovni 10,25 miliónov. Podľa predbežných odhadov klesla ročná miera inflácie v eurozóne v januári 2023 na osemmesačné minimum 8,5 % z decembrových 9,2 %. Indikátor ekonomického sentimentu v eurozóne vzrástol o 2,8 bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 99,9 bodu v januári 2023, čo je najvyššia úroveň od júna a výrazne nad očakávaniami trhu vo výške 97,0.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                 +1,62 %

DOW JONES:        -0,15 %

NASDAQ:               +3,31 %

DAX:                       +2,15  %

Euro Stoxx 50:     +1,91 %

NIKKEI:                   +0,46 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              +7,73 %

DOW JONES:     +2,35 %

NASDAQ:            +14,72 %

DAX:                     +11,15 %

Euro Stoxx 50:  +12,24 %

NIKKEI:                +5,42 %

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.