Na Ústav manažmentu STU o indexoch v USA

BRATISLAVA – Prednáška na Inštitúte manažmentu Slovenskej techncikej univerzity o indexoch.

Dnes bola na pôde Inštitútu manažmentu ST prednáška o amerických ekonomických indexoch. Predniesol ju hosťujúci profesor, Vladimír Bačišin, Phd., MBA, editor portálu www.financnenoviny.com.

V USA existuje niekoľko základných indikátorov, ktoré odrážajú stav vývoja celého hospodárstva, alebo len niektorých segmentov. Každý z nich má rôzny vplyv na vývoj finančných a kapitálových trhov nielen v USA, ale aj na dianie na svetových trhoch .

Vedúce  ekonomické indikátory (Leading Economic Indicators) Definícia: Sumárny index, ktorý pozostáva s 10 ekonomických ukazovateľov, či indikátorov (100 – 1996),  ktoré  predbiehajú tendenciu ekonomickej aktivity s časovým odstupom od šiestich do deviatich mesiacov. K týmto ukazovateľom patria: priemerná dĺžka pracovného týždňa zo správ o zamestnanosti, počet po prvý raz nezamestnaných, objem objednávok na spotrebiteľské tovary zo správy o priemyselnej produkcii, hodnotenie činnosti dodávateľov – zo správy Národnej asociácie manažérov pre nákupy, objem objednávok tovarov priemyselného využitia, ktoré nie súspojené s vojenským priemyslom podľa správy o priemyselnej produkcii,  povolenie na nové stavby podľa správy o novo postavenom bývaní. hodnota indexu   S&P 500, ukazovateľ peňažného agregátu M2  (peniaze v obehu) revidovaný o infláciu, spread, teda rozdiel medzi cenou, za ktorú sa predávajú a cenou, za ktorú sa nakupujú desaťročné štátne dlhopisy USA a index spotrebiteľskej nálady Michiganskej univerzity.

Prednášateľ navrhol študentom položiť otázky, ktoré odpovie na ďalšej prednáške. Týkali sa najmä privatizácie. Študenti sa zaujímali o nasledovné témy: klimatické zmeny a ekonomika, technologické inovácie, privatizácia, fond národného majetku, kapitálový trh, privatizácia bánk, IFC, holandská dražba, štátne akciové spoločnosti, dane a ich distribúcia, preferenčné akcie.