Oxford a Cambridge prijmú nielen deti bohatých

LONDÝN –  Prestížne britské univerzity prijmú viac študentov z chudobných oblastí, aj keď ich výsledky v prijímacích skúškach sú nižšie ako výsledky uchádzačov z prestížnych oblastí a súkromných škôl. Informuje o tom BBC.

Nové odporúčania nezávislého regulačného úradu pre študentov budú implementovať popredné univerzity vo Veľkej Británii, vrátane Oxfordu a Cambridge. Obidve univerzity sa zaviazali zvýšiť podiel týchto študentov z chudobných rodín na nasledujúcich 5 rokov na 7%.

„Keď som dostala List z Oxfordu o odmietnutí, bola som zúfalá,“ hovorí Kate, ktorá žiada, aby jej nedala skutočné meno, pretože v jej škole každý vie, že je jednou z najlepších študentov, víťazkou súťaží a súťaží, a to je všetko boli si istí, že pôjde kamkoľvek bude chcieť.

Oxford a Cambridge už prijímajú určitý počet študentov z chudobných oblastí a štátnych škôl na bakalárske programy, aj keď ich vstupné body sú nižšie ako tie, ktoré podobne ako Kate ukončili súkromnú školu. V Oxforde je podiel týchto študentov 3,7%, v Cambridge 4,8%.

„Cieľom nových kvót je bojovať proti nerovnosti, ktorá je základom našej spoločnosti,“ vysvetľuje Chris Milward z Úradu pre študentov. Regulátor môže nielen vydávať odporúčania, ale môže ukladať sankcie aj univerzitám, ktoré nespĺňajú určité kvóty.

Štúdia spoločnosti Sutton Trust, ktorá sa snaží o zvýšenie sociálnej mobility vo Veľkej Británii, ukazuje, že 42% miest Oxford a Cambridge je obsadených absolventmi súkromných škôl.