Šifrovacie stroje pomáhali nielen CIA ale aj BND

BERN –  Spravodajské služby Nemecka a Spojených štátov po mnoho desaťročí zhromažďovali tajné informácie z iných štátov, pretože mali priamy prístup k švajčiarskej spoločnosti, ktorá vyrába šifrovacie zariadenie Crypto AG.

Firma dodávala kódovacie zariadenia vládam v 120 krajinách od začiatku studenej vojny do roku 2000. Americká a nemecká spravodajská služba mala kľúč ku všetkým šifrám, aby mohli čítať tajné správy z krajín ako Irán, India a Pakistan.

Niekoľko svetových médií, vrátane Washington Post, nemeckej televíznej stanice ZDF a švajčiarskej televíznej stanice SRF, informovalo o hlboko klasifikovanom programe, ktorý spoločne viedli CIA a nemecká zahraničná spravodajská služba BND. Získali prístup k tajným vnútorným archívom CIA, kde sa táto operácia nazýva „spravodajský úspech storočia“.

V osemdesiatych rokoch bolo približne 40% všetkej zahraničnej korešpondencie prečítanej CIA dešifrované kvôli prítomnosti kľúčov k počítačom Crypto.

Spoločnosť dosiahla milióny ziskov, ktoré dostávala CIA a Spolková spravodajská služba Nemecka (BND).

“Zahraničné vlády platili dobré peniaze Spojeným štátom a západnému Nemecku, aby zabezpečili, že najmenej dva, alebo možno päť alebo šesť cudzích štátov si prečítajú svoju najtajnejšiu korešpondenciu,” uvádza sa v správe CIA.

Podľa Washington Post by vďaka tomu mohli Američania sledovať iránskych predstaviteľov počas zajatia amerického veľvyslanectva v Teheráne v roku 1979, ako aj poskytnúť Británii informácie o akciách argentínskej armády počas Falklandskej vojny. Ani ZSSR a potom Rusko alebo Čína tomuto zariadeniu neverili a nikdy ho nepoužili.

Súčasná švajčiarska spoločnosť Crypto International, založená na základe bývalej spoločnosti po zmene vlastníctva v roku 2018, hovorí, že nemá nič spoločné s CIA alebo BND a tlačové správy sú mimoriadne znepokojené.

Švajčiarske úrady uviedli, že sa dozvedeli o činnosti spoločnosti v novembri 2019 a vymenovali federálneho sudcu, ktorý odišiel do dôchodku, aby vyšetril všetky okolnosti.