Kazachstan môže pomôže OPEC nižšou ťažbou

NURSULTAN – Kazachstan zvažuje návrh technického výboru OPEC + na zníženie ťažby ropy o ďalších 20 – 30 tisíc barelov za deň, uviedol v utorok minister energetiky Kazachstanu Nurlan Nogaev.”Zvažujeme návrh na prijatie rozhodnutia. Náš záväzok k dnešnému dňu, pokiaľ ide o ťažbu  je 1,843 milióna. V rámci návrhu, ktorý sme dostali, musíme znížiť približne 20 – 30 000 barelov denne,” uviedol Nogaev

Ropný priemysel Kazachstanu je jedným z najdôležitejších sektorov hospodárstva Kazachstanu. Prvý kazašský olej bol vyrobený v novembri 1899 v oblasti Karashungul v regióne Atyrau.

Kazachstan je jednou z krajín sveta produkujúcich ropu. Ropa sa začala ťažiť v Kazachstane na konci 19. storočia, oveľa skôr ako v Iráne, Kuvajte, Mexiku, Nórsku, Saudskej Arábii.

Informácie o obsahu ropy v kazašskej pôde sa nachádzajú napríklad v poznámkach A. Bekovič-Cherkasského zaslaných cárovi Petrovi I.  Jeho expedícia v roku 1717 prekročila územie regiónu Atyrau a zhromaždila všeobecné geografické a hydrogeologické údaje o tejto oblasti vrátane informácií o rope. Počas 18. a prvej polovice 19. storočia navštívili región Ural-Emba vedci: I. Lepikhin (1771), P. Ryčkov (1772), P. Pallas (1775), S. Gmelin (1783) a ďalší. Vo svojich poznámkach uviedli hydrografické a topografické informácie a stručné geologické údaje o mineráloch. V druhej polovici 19. storočia už začali geologické prieskumy, vedci opísali známe ložiská a charakterizovali klimatické vlastnosti regiónu.