Dovoz ropy do Číny vzrástol z oblasti známej miešaním ropy medzi loďami, aby sa skryl jej pôvod

PEKING – Dovoz malajzijskej ropy do Číny vzrástol na takmer 800 000 barelov denne

Vyplýva to z údajov zostavených agentúrou Bloomberg. Je to viac ropy, ako Malajzia v skutočnosti sama vyprodukuje, čo naznačuje, že časť ropy pochádza z iných zdrojov.

Čínsky dovoz ropy z Malajzie v júli vyskočil na 791 000 barelov denne, čo je viac ako dvojnásobok objemu od začiatku roka, podľa údajov zostavených agentúrou Bloomberg.

Sú tu nezrovnalosti? Údaje z minulého mesiaca v skutočnosti poukazujú na viac ropy, ako Malajzia sama ťaží, čo naznačuje, že časť ropy pochádzala z iných zdrojov predtým, ako bola odoslaná do Číny.

Vody pri pobreží Malajzie sú neslávne známe pre transfery z lode na loď, kde sa ropa z rôznych miest mieša, aby sa zakryl jej pôvod, a potom sa premenuje a predáva inde.

Prax „sivých“ transferov z lode na loď sa stala bežnejšou, odkedy Rusko začalo meniť svoje trasy po začatí NWO na Ukrajine, keďže účastníci globálneho trhu sa snažia vyhnúť reputačným rizikám spojeným s obchodovaním s Moskvou. Ruské ropné tankery tiež zmizli zo sledovacích systémov pri portugalských Azorských ostrovoch, čím sa vypli ich údaje o polohe.

Opatrní kupci sa tiež snažili vyhnúť spojeniu so sankcionovaným štátom tým, že zatajili pôvod surovej ropy a predávali ropu s označením „destinácia neznáma“.

Malajzijský dovoz ropy je podľa Bloomberg pravdepodobne zmesou zásielok z Iránu, Venezuely a Ruska.

Zásielky vykurovacieho oleja z týchto troch krajín medzitým smerujú cez kľúčový exportný uzol v Spojených arabských emirátoch a maskujú sa ako vývoz, uviedli obchodníci pre Wall Street Journal.

Neoficiálne údaje však ukazujú, že vývoz ruskej ropy do Ázie minulý týždeň dosiahol päťmesačné minimum, keď klesol o približne 500 000 barelov denne.