Kassym Žomart Tokajev ohlásil politickú revolúciu, prezident bude vo funkcii jedno volebné obdobie

NUR SULTAN – V Kazachatne sa očakávajú predčasné priame voľby prezidenta. Existuje návrh na to, aby prezident bol prezident len jedno volebné obdobie.

Prezident Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajev navrhol uskutočniť v republike predčasné prezidentské voľby na jeseň 2022. Uviedol to počas svojho posolstva obyvateľom Kazachstanu, ktoré odvysielal portál Tengrinews.kz. Voľby by mali byť už túto jeseň,

“Navrhujem usporiadať predčasné prezidentské voľby túto jeseň,” povedal Tokajev.

Prezident Kazachstanu zdôraznil, že uprednostňuje záujmy štátu, a preto je pripravený skrátiť svoje funkčné obdobie. Tokajev sa tiež domnieva, že by sa mala zmeniť dĺžka prezidentského obdobia. Navrhol to obmedziť na sedem rokov a zakázať znovuzvolenie.

Tokajev už skôr vo svojom prejave oznámil amnestiu pre účastníkov januárových protestov v Kazachstane. Uviedol, že krajina „potrebuje národnú jednotu“, ale dodal, že rozhodnutie sa nedotkne teroristov, extrémistov a tých, ktorí sa silou mocou pokúšali zmeniť moc.

Kassym-Žomart Tokajev sa stal prezidentom Kazachstanu 20. marca 2019 po oznámení rezignácie Nursultana Nazarbajeva. Ten stál na čele republiky od roku 1990, prezidentský úrad zastával takmer 29 rokov.

Podľa článkov 41-42 súčasnej ústavy Kazachstanu prijatej v roku 1995 je prezident volený na obdobie piatich rokov a túto funkciu môže zastávať najviac dve po sebe nasledujúce obdobia. Začiatkom júna tohto roku Tokajev oznámil, že sa nechystá predĺžiť svoje funkčné obdobie zmenou ústavy krajiny.