Rusko: prvý a druhý balík opatrení je asi 1,2 % HDP, Putin dnes predĺžil karanténu až do konca apríla

MOSKVA – Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin počas príhovoru obyvateľom dnes 2. apríla 2020 predĺžil karanténu do konca apríla.

Celková suma podpory pre ekonomiku Ruskej federácie z federálneho rozpočtu na rok 2020  – 1,2% HDP, alebo 1,4 bilióna rubľov. Národná banka Ruska  poskytuje viac ako 1% HDP na rovnaké opatrenia prostredníctvom osobitných bankových mechanizmov. Informuje o tom denník Kommerstant.ru.

Výška stimulácie je približne 2,5 – 3 bilióny rubľov. na nasledujúcich deväť mesiacov a ovplyvní na makroekonomické parametre, ale výrazne menej ako odhadované a už akceptované „balíky“ vo východnej Európe a Poľsku, ktoré napríklad tvoria asi 9% HDP. Ruská vláda podľa denníka Kommersant nechce polievať ekonomiku finančnými prostriedkami.

   Hlava štátu nariadila predĺžiť pracovné voľno do 30. apríla, so zachovaním miezd, nevylúčila však možnosť skrátiť toto obdobie, ak sa situácia zmení k lepšiemu. Vládne inštitúcie, lekárne, obchody so životne dôležitým tovarom budú fungovať. Prezident Ruskej federácie navrhol nasledovné opatrenia a vysleovil nasledovný myšlienky:

  • Zachovanie pracovných miest a príjmov občanov aj pri pandémii je absolútnou prioritou vládnych orgánov.
  • Potrebu prísnejších obmedzení v mnohých regiónoch. Miestnym orgánom budú udelené ďalšie právomoci týkajúce sa zavedenia režimu boja pкoti koronavírusu.
  • Poďakoval všetkým, ktorí sa riadia odporúčaniami v oblasti prevencie. Zdôraznil, že epidémia vo svete ani  v Rusku ešte nedosiahla svoj vrchol.
  • Spoločná zodpovednosť a vzájomnú podporu v situácii s koronavírusom za mimoriadne dôležitú, lebo  pomáha znižovať riziká.
  • Situáciu s koronavírusom v Moskve  sa zatiaľ nepodarilo prelomiť. Podarilo sa však ochrániť starších ľudí pred infekciou a nedopustiť, aby choroba prepukla v detských zariadeniach. Prezident sa domnieva, že úrady mali čas na to, aby  v predstihu urobili opatrenia proti koronavírusu.
  • Zdravie a ochrana občanov je hlavné kritérium nových opatrení v tejto situácii.