Decodom prepustila všetkých zamestnancov

TOPOLČANY – Tradičný slovenský výrobca nábytku, spoločnosť Decodom, napriek maximálnej snahe o udržanie pracovných miest, ohlásil hromadné prepúšťanie až 903 z 1.170 zamestnancov. Vládou oznámené ekonomické opatrenia sú nedostatočné a pokrývajú iba zlomok osobných nákladov firmy veľkosti a významu Decodomu.

Decodom od začiatku prepuknutia nového koronavírusu robil všetko pre zdravie zamestnancov, zákazníkov i dodávateľov, ale aj pre udržanie zamestnanosti a budúcnosti spoločnosti, ktorá pôsobí na slovenskom trhu už viac ako 20 rokov.

Od 16.03.2020 bol nútený, na základe rozhodnutia vlády SR zatvoriť všetkých 17 svojich maloobchodných predajní na Slovensku.

Samotná výroba bola prerušená, práve kvôli potrebe zabezpečiť pre zamestnancov výroby dostatočné množstvo ochranných prostriedkov. Preto bola vyhlásená mimoriadna celozávodná dovolenka pre celý výrobný závod v Topoľčanoch v 12.Kalendárnom Týždni od 16. 03. 2020 do 22.03.2020, a to bez akéhokoľvek pozitívneho testu zamestnanca na COVID-19.

Krízový manažment firmy však už oveľa skôr, ale hlavne v 12.KT, intenzívne pracoval na zavedení všetkých potrebných opatrení, t. j. zabezpečil pre všetkých zamestnancov potrebné OOPP – ochranné rúška, dezinfekčné prostriedky – mydlá, gély a pod, zaviedol ochranné opatrenia týkajúce sa režimu práce ako zákaz prijímania návštev, obmedzenie služobných ciest, meranie teploty a ďalšie. V záujme ochrany zdravia tak na zabezpečenie vyššie uvedených opatrení Decodom vynaložil viac ako 20. tisíc eur.

Od minulého, 13. kalendárneho týždňa, od 23.03.2020 je výroba znovu spustená, vzhľadom na vysoký počet PN a OČR (120 robotníkov zo 740), v obmedzenejšom režime. Aj v dnes, v 14.KT výroba beží podobne. THP zamestnanci podľa možností pracujú aj z domu, home-officeAle, čo je podstatné, Decodom prakticky zo dňa na deň prišiel o budúci kompletný odbyt. A to nielen vo svojich 17. slovenských maloobchodných predajniach, ale k zatvoreniu predajní prišlo na celom relevantnom trhu, teda u obchodných partnerov na území Slovenska, Čiech, Rakúska a Nemecka, ktoré sa predpokladá na dlhšie obdobie, podľa súčasných vedomostí, minimálne na jeden mesiac.

Spoločnosť Decodom, spol. s r. o. je bytostne závislá na pravidelnom týždennom príjme objednávok z vyššie uvedených obchodných domov s nábytkom, ktoré sú následne vyrábané vo výrobnom závode v Topoľčanoch. Prerušenie objednávok dostalo Decodom do kritickej situácie.