Jahromi: korupcia ako drak so siedmimi hlavami

Vodca islamskej revolúcie, Ajatolláh Sajjid Alí Chameneí povedal, že úradníci by mali byť transparentní a nemali by skrývať pre ľuďmi žiadne tajomstvá.

“Úradníci by mali byť transparentní a nemali by ukrývať od ľudí žiadne tajomstvá iné ako vojenské a bezpečnostné otázky,” povedal Ajatolláh Sajjid Alí Chameneí, informuje denník Tehran Times.

S odvolaním sa na list Imáma Alího armáde iránsky vodca povedal, že všetci vodcovia a predstavitelia islamského systému by mali konať na základe tohto listu. Dodal, že úradníci by sa nemali dištancovať od ľudí kvôli pozícii, ktorú majú. Úradníci a ekonomickí experti trvajú na potrebe bojovať proti korupcii a konať transparentne. Ekonómovia a sociológovia sa domnievajú, že transparentnosť je dôležitým nástrojom na potláčanie sankcií.

V článku v novinách “Irán” z 27. augusta minister spravodlivosti Mohammad Javad Azari Jahromi porovnal korupciu s drakom so siedmymi hlavami, čo naznačuje, že elektronická vláda, alebo ak chcete e-goverment,  je najdôležitejším nástrojom na boj proti nemu. Vo svojom prejave v decembri 2017 iránsky prezident  Hassan Rouhani uviedol, že transparentnosť je jediný nástroj pre boj proti korupcii.

“Nemáme iné riešenie ako transparentnosť na odstránenie korupcie a my všetci musíme odísť zo skleníka, aby ľudia mohli sledovať našu prácu,” povedal Rouhani.

O niekoľko mesiacov neskôr požiadal Hassan Rouhani ministra hospodárstva, aby na svojej webovej stránke uverejnil sumu peňazí, ktorú každé ministerstvo, alebo organizácia dostáva každý mesiac.

Okrem toho 7. júla 2018 hlasoval iránsky Mažlis, teda za legislatívu zameranú na zvýšenie finančnej transparentnosti a tým na boj proti financovaniu terorizmu.