Žen-min ž’-pao: hnev na odstúpenie od zmluvy INF

Vyhlásenie Washingtona o odstúpení od Zmluvy  raketách stredného a krátkeho doletu  (INF) nepochybne bude mať negatívny vplyv na globálny systém kontroly zbraní a strategickú stabilitu. Napísal o tom čínsky denník Žen-min ž’-pao, čo v preklade znamená Ľudový denník.

Dňa 20. októbra americký prezident Donald Trump otvorene oznámil zámerné stiahnutie svojej krajiny od Zmluvy INF, čo spôsobilo veľký medzinárodný hnev. Aj niektorí americkí spojenci v NATO sa domnievajú, že odstúpenie Spojených štátov od tejto zmluvy bude nepochybne negatívne ovplyvňovať globálny systém kontroly zbraní a strategickú stabilitu.

“Zmluva INF je dôležitou dohodou o kontrole a znižovaní zbraní, dokument bol podpísaný medzi USA a ZSSR počas studenej vojny a zohral významnú úlohu pri zmierňovaní medzinárodných vzťahov, pri podpore procesu odzbrojenia a pri zachovaní strategickej rovnováhy a stability vo svete. Dokonca aj dnes je tento dokument stále dôležitý pre globálnu strategickú stabilitu. Jeden z analytických článkov agentúry Reuters s varovaním uvádza, že odstúpenie USA od zmluvy môže byť “najrizikovejším” aktom súčasnej americkej administratívy, ˇpíše orgán Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (ÚV KSČ).

Čína si myslí, že riziko, ktoré so sebou prináša jednostranné odstúpenie Spojených štátov zo Zmluvy, sa dá pochopiť z reakcie Európy. Nemecko, ktoré je tradičným spojencom Spojených štátov, poznamenalo, že ide o “ťažkú ​​otázku pre Spojené štáty a Európu”. Vyhlásenie, ktoré vydala Európska únia, poznamenáva, že nadobudnutím platnosti Zmluvy o INF je trvalo základom bezpečnostnej štruktúry v Európe. EÚ vyjadrila nádej, že USA budú premýšľať o tom, ako to bude mať vplyv na seba, na svojich spojencov a na stabilitu sveta.

Žen-min, ž´pao píše, že Medzinárodné spoločenstvo si už všimlo, že v otázke jadrových zbraní a kontroly zbraní sa stáva, že “chuť k riziku” USA je čoraz výraznejšia. Začiatkom tohto roka Washington zverejnil novú správu o hodnotení jadrovej situácie. V porovnaní s podobným dokumentom z roku 2010 sa v novej správe odzrkadľuje geopolitika a hospodárska súťaž medzi veľkými krajinami. Značný dôraz sa kladie na posilnenie úlohy jadrových zbraní v americkej bezpečnostnej politike a uvoľnenie osobitnej a prioritnej zodpovednosti USA v oblasti jadrového odzbrojenia. Okrem toho správa jasne zdôrazňuje potrebu vyvinúť systém jadrových zbraní s nízkou spotrebou energie a znížiť hranicu používania jadrových zbraní. Bruce Blair, odborník na bezpečnosť a nukleárne zbrane na Princetonskej univerzite, verí, že nové americké politické opatrenia len zvýšia možnosť nesprávneho vstupu do jadrovej vojny.

Aktuálne správy o odstúpení USA od zmluvy sú ďalším prejavom posilnenia jednostranného myslenia súčasnej americkej administratívy. Čas od času vydieranie a tlak na maximalizáciu vlastných záujmov sa takmer stali hlavnou metódou v americkej diplomacii. Podľa amerických analytikov je šírenie správ o vystúpení z INF v tejto dobe na jednej strane zamerané na zameranie sa na aktuálne problémy pred dočasnými voľbami do Kongresu USA a na druhej strane Washington zvyšuje opatrenia na vyvíjanie tlaku na vzťahy medzi štátmi.

“Súčasné myslenie Washingtonu je založené na sile, avšak aj v histórii a teraz, medzinárodné vzťahy nikdy nefungovali tak ľahko, navyše, medzištátne vzťahy sa nevyvíjajú podľa amerického scenára. Pokiaľ ide o stiahnutie USA zo Zmluvy, Rusko vyhlásilo, že bude reagovať “vojenskými technológiami a ďalšími potrebnými metódami”. Pokiaľ ide o jednotlivých amerických predstaviteľov, ktorí naznačujú, že krajiny s odstúpením od zmluvy sú prepojené s Čínou, za tým stojí ešte absurdnejší výpočet. ČĽR neustále dodržiava obrannú politiku národnej obrany, pevne bráni vlastné záujmy krajiny, neakceptuje vydieranie v akejkoľvek forme,” napísal denník ÚV KSČ.

V posledných rokoch americká vláda neustále iniciuje konflikty v medzištátnych vzťahoch. Stále viac amerických strategických postáv sa pýta na nasledujúcu otázku: Sú USA pripravené na úplné ponorenie do konfrontácie s veľkými krajinami? Je táto situácia v záujme Spojených štátov? V skutočnosti, aby odpovedal na tieto dve otázky, Washington potrebuje nielen “strategické” myslenie, potrebuje poznať modernú štruktúru a pochopiť budúcnosť sveta. Pri riešení medzinárodných problémov je ťažké dostať sa na správnu cestu len pomocou jednostranného myslenia a “sklonu k riskovaniu”.