Portál SovEkon znížil svoju prognózu exportu obilia a kukurice z Ruskej federácie na roky 2024-2025

MOSKVA – Politika zákazu organizácie vývozu obilia z Ruskej federácie zahraničnými spoločnosťami negatívne ovplyvní objem dodávok do zahraničia.

SovEkon je online publikácia o poľnohospodárskych trhoch v Rusku a vo svete.

SovEcon znížil svoju prognózu exportu pšenice z Ruska v rokoch 2024-2025 zo 47,6 milióna ton na 45,9 milióna ton s odvolaním sa na „zníženie prognózy úrody a zvýšený zásah ministerstva poľnohospodárstva do trhových operácií“.Vývoz kukurice sa očakáva na úrovni 2,4 milióna ton, čo je pokles z 2,2 milióna ton; Vývoz jačmeňa má dosiahnuť 2,4 milióna ton.Podľa SovEcon politika, že „ruské obilie by mali spotrebiteľom dodávať iba ruskí exportéri“, ovplyvňuje aj export pšenice. Očakáva sa, že to „negatívne ovplyvní mnohých malých a stredných vývozcov, ktorí nakupujú pšenicu na domácom trhu a predávajú ju za FOB iným firmám“.

Predtým Únia exportérov obilia, mimovládna nezisková organizácia vytvorená v roku 2019, ktorá združuje 35 najväčších producentov a exportérov, ruských aj medzinárodných (80 % podiel na exporte obilnín ruského pôvodu), vyzvala na vylúčenie zahraničných obchodníkov. a sprostredkovatelia z predaja na vývoz.

Únia počas stretnutia na okraj výstavy Zlatá jeseň, ktorá sa konala v októbri v Moskve, uviedla, že exportéri súhlasili, že nebudú dodávať ruské obilie zahraničným víťazom tendra. Organizácia tiež kritizovala nových vývozcov za „dumpingové“ obilie a uviedla, že túto prax treba odstrániť.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.