Američania minuli na čierny piatok rekordných 9 miliárd dolárov na online nákupy drobných tovarov

NEW YORK – Kumulatívne online nákupy Američanov na čierny piatok dosiahli podľa výpočtov Adobe Analytics 9,12 miliardy dolárov.

To je o 2,3 % viac ako vlani.

Najobľúbenejšími produktmi boli spotrebná elektronika (tržby vzrástli 3,2-krát), hračky (3,9-krát) a fitness zariadenia (2,2-krát).

Američania čoraz viac využívajú smartfóny na nakupovanie, pričom tento rok ich prostredníctvom nich bolo uskutočnených 48 % v porovnaní so 44 % v roku 2021.

Zvýšenie cien núti nakupujúcich využívať flexibilnejšie platobné možnosti, poznamenáva CNBC. V týždni od 19. do 25. novembra stúpol počet tých, ktorí použili platobnú metódu BNPL (kúpte teraz, zaplaťte neskôr) o 81 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom.

Čierny piatok prekonal rekordy v online nakupovaní a tento rok tiež vidíme viditeľnejšie známky toho, že spotrebitelia sú ohľaduplní k rozpočtu, povedal Vivek Pandya, hlavný analytik Adobe Digital Insights. „Tento rok nakupujúci čoraz viac využívajú spôsob platby BNPL, aby mohli kúpiť darčeky, ktoré chcú pre rodinu a priateľov.“

Na Deň vďakyvzdania (24. novembra) boli nákupy tiež rekordných 5,29 miliardy dolárov, čo je o 2,9 % viac ako v roku 2021.

Cez víkend Američania pokračovali v aktívnom nakupovaní: v sobotu dosiahli online nákupy 4,52 miliardy dolárov, v nedeľu – 4,99 miliardy dolárov, podľa odhadov Adobe.

Očakáva sa, že v kybernetický pondelok (28. novembra) toto číslo dosiahne 11,2 miliardy dolárov, čo bude o 5,1 % viac ako minuloročný objem.

Celkovo sa počas Cyber ​​​​Week (päť dní od Dňa vďakyvzdania do Cyber ​​​​pondelku) tento rok online nákupy zvýšia o 2,8 % na 34,8 miliardy USD, predpovedá spoločnosť Adobe.