Svetová ekonomika inflačný tlak bude ďalej klesať

NEW YORK / LONDÝN – Inflačný tlak vo svete, súdiac podľa viacerých dôležitých ukazovateľov, dosiahol svoj vrchol a tempo rastu cien bude v najbližších mesiacoch slabnúť.

Výrobné ceny, ceny komodít a sadzby za prepravu, ako aj inflačné očakávania začali klesať z nedávnych záznamov, píše Financial Times.

Ekonómovia tvrdia, že prichádzajúce štatistiky naznačujú, že problémy s dodávateľským reťazcom sa zmierňujú, čo zvyšuje možnosť zmiernenia inflácie, čo by bolo pozitívnym znamením pre globálne centrálne banky, ktoré výrazne sprísnili politiku na obmedzenie rastu cien.

„Inflácia pravdepodobne vyvrcholila,“ povedal Mark Zandi, hlavný ekonóm Moody’s Analytics.

Agentúra Moody’s odhaduje, že globálna inflácia dosiahla v októbri rekordných 12,1 %. Experti agentúry sa domnievajú, že to bude vrchol rastu spotrebiteľských cien, hovorí Zandi.

V mnohých rozvojových krajinách vrátane Brazílie, Thajska a Čile už inflácia vyvrcholila a začala slabnúť, poznamenáva Capital Economics.

Rozvinuté krajiny tiež zaznamenávajú pokles inflačných tlakov. V Nemecku tak ceny výrobcov v októbri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesli o 4,2 %. V USA a Spojenom kráľovstve sa medziročný rast cien výrobcov od leta tohto roku spomaľuje.

Takmer všetky krajiny G20, ktoré zverejnili údaje za október, zaznamenali spomalenie tempa rastu cien výrobcov v medziročnom vyjadrení.

Jennifer McKeown, hlavná globálna ekonómka Capital Economics, predpovedá, že globálna inflácia sa v budúcom roku začne spomaľovať, keďže ceny komodít klesajú v dôsledku zníženého dopytu. Okrem toho sa ceny energií podľa nej začnú v roku 2023 vyrovnávať.

„Odhadujeme, že zmeny v nákladoch na potraviny a energie znížia infláciu spotrebiteľských cien v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov približne o 3 percentuálne body (pb),“ povedal McCown.

Index cien potravín FAO (Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo) sa v októbri v porovnaní so septembrom znížil o 0,4 % a bol len o 1,9 % vyšší ako v rovnakom mesiaci minulého roka.

Cena plynu v areáli TTF v Holandsku klesla pod 130 eur za MWh, pričom v auguste dosiahla 311 eur za MWh.

Niektorí experti však varujú, že ceny komodít by mohli opäť vzrásť, ak sa čínska ekonomika rýchlo zotaví a Rusko v reakcii na západné sankcie ďalej zníži export.

„Trh s ropou zostane vysoko citlivý na potenciálny nedostatok dodávok a bezprostredné nadobudnutie platnosti embarga na dodávky ruskej ropy do krajín EÚ podporí inflačné tlaky v Európe,“ povedala Suzanne Streeterová, analytička Hargreaves Lansdown.