Staronový prezident Kazachstanu chce vytvoriť 350 000 pracovných miest, 700 nemocníc na vidieku

ASTANA –  Program nového prezidenta Kazachstanu Kassyma-Žomarta Kemeleviča Tokajeva je založený na reálnych ekonomických cieľoch.

Podľa predbežných údajov Ústrednej volebnej komisie získal 81,31 % hlasov.

Filozofiou ekonomických cieľov je vybudovanie spravodlivej spoločnosti kde sa dodržiava právo a sú silné regióny. Prezident chce zvýšiť minimálnu mzdu.

Prezident chce, aby sa zo štátneho fondu národného bohatstva Samruk-Kazyna ročne prevádzalo z jeho čistého príjmu do  sociálneho fondu, ktorý sa zaoberá charitatívnymi podpornými pravidlami.

Podľa programu staronového prezidenta by mali deti spomedzi sociálne málo zabezpečených detí dostať peniaze. Rodiny s nízkymi mzdami budú mať kompenzovaných 30 % nákladov na bývanie a komunálne služby.  Parlament by mal prijať zákon o bankrote fyzických osôb.

Prezident chce v nachádzajúcich rokoch postaviť 111 miliónov metrov štvorcových metrov bývania. Nové bývanie by malo dostať aj 40 000 obyvateľov, ktorí majú byt v havarijnom stave.

Jedna z častí programu sa venuje vidieku a poľnohospodárstvu.  Prezident chce, aby sa na vidieku postavilo 700 nových zdravotníckych objektov. Na podporu poľnohospodárstvu by malo byť venovaných 1 bilión tenge.  Bilión, alebo v Kazachstane trilión je milión miliónov, čiže 10 000 000 000 000.  To je 20,6 miliónov euro. V tomto sektore ekonomiky by malo vzniknúť 350 000 nových pracovných miest. V pláne je postaviť 25 nových vodných nádrží a opraviť 16 priehrad. Opraviť by sa malo aj 3 500 kilometrov zavlažovacích kanálov.