Na Moskovskej burze sa predávali najmä eurá

MOSKVA – Podľa výsledkov 1. štvrťroka 2022 jednotlivci predali meny na moskovskej burze v čistom za rekordných 345 miliárd rubľov (₽).

Kurz USD je v rozpätí od 60.9565 ₽ do 60.2282 ₽ a EUR od 64.5699 ₽ do 63.9380 ₽.

Väčšinou predali eurá nakúpené v predchádzajúcich obdobiach. Vyplýva z „Prehľadu kľúčových ukazovateľov profesionálnych účastníkov na trhu cenných papierov“, ktorý zostavila Banka Ruska.

Zároveň mena prijatá z predaja zahraničných akcií na Petrohradskej burze (najmä americké doláre) neviedla k zvýšeniu zostatkov v cudzej mene na účtoch jednotlivcov u maklérov. Časť by sa mohla predať za ruble a časť – prevedená na vklady v cudzej mene alebo hotovosť, uvádza recenzia.

V dôsledku toho sa podiel cudzej meny v štruktúre maklérskych aktív napriek rastu výmenných kurzov znížil na najnižšiu úroveň za posledných šesť štvrťrokov. Zároveň, s cieľom diverzifikovať investície, jednotlivci v marci nakúpili 15 miliárd rubľov v hodnote jüanov, pričom objem nákupov drahých kovov zostal malý.

Okrem toho sa v hodnotení Centrálnej banky Ruskej federácie uvádza, že v súvislosti s obmedzeniami uloženými na operácie nerezidentov na ruskom akciovom trhu sa zvyšuje úloha drobných investorov.