EBOR: obchod s Ruskom a a prevody migrantov zvyšujú vyhliadky rastu ekonomiky v Strednej Ázii

LONDÝN / ASTANA / MOSKVA – V roku 2022 bolo v Rusku zaregistrovaných 3,5 milióna nových pracovných migrantov a 90 % z nich pochádza zo Strednej Ázie.

A keďže ruský rubeľ bol v prvej polovici roka silný, viedlo to k nárastu remitencií, teda prevodov peňazí z Ruska do domovských krajín pracovných migrantov.

Ekonomiky strednej Ázie od Mongolska po Kazachstan a Uzbekistan tento a budúci rok zaznamenajú silný rast vďaka zvýšenému obchodu a remitenciám z Ruska, uviedla v stredu Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR).

 

Najnovšia dvojročná prognóza rastu EBOR pre Strednú Áziu zaznamenala najväčšiu revíziu smerom nahor zo všetkých regiónov, pričom sa v súčasnosti očakáva rast regiónu o 5,7 % v roku 2023 a 5,9 % v roku 2024.

„Pôsobia ako sprostredkovatelia v obchode medzi západnou Európou a Ruskom,“ povedala pre Reuters hlavná ekonómka EBOR Beata Javorczyková. Môžu za to západné sankcie, ktoré po konflikte na Ukrajine obmedzili obchod s Ruskom.

“V roku 2022 bolo v Rusku zaregistrovaných 3,5 milióna nových pracovných migrantov a 90 % z nich pochádza zo Strednej Ázie. A keďže (ruský) rubeľ bol v prvej polovici roka silný, viedlo to k zvýšeniu remitencií do týchto krajín. krajiny“.

Presun ruských spoločností do krajín strednej Ázie a čínsky dopyt po komoditách dodali impulz.

EBOR tiež zvýšila svoju prognózu hospodárskeho rastu v Turecku, keď národná vláda zintenzívnila fiškálne stimuly pred prezidentskými voľbami v máji. To pomôže čiastočne kompenzovať slabšie vyhliadky rastu v rozvíjajúcej sa Európe a stredomorskom regióne, podľa najnovšej správy banky o ekonomických výhľadoch.

Ekonomický rast Turecka, jediného najväčšieho príjemcu prostriedkov EBOR, bol upravený na 3,5 % z 2,5 % v roku 2023, pričom sa očakáva, že ekonomiky strednej Európy a Pobaltia vzrastú o 0,5 % v roku 2023 a o 2,5 % v roku 2024.

Celkovo sa očakáva, že región EBOR, ktorý zahŕňa približne 40 krajín, porastie v roku 2023 o 2,4 % a v roku 2024 o 3,2 %.

Nižší index spotrebiteľských cien, ale stále vysoký. Kameňom úrazu boli naďalej náklady na energie.

Spotreba plynu v rozvíjajúcej sa Európe klesla v zime 2022-23 medziročne o viac ako 20 %, keďže klesajúce dodávky z Ruska tlačili nahor ceny energií. Ale aj keď európske ceny plynu klesli na úroveň začiatkom roku 2021, zostali takmer štyrikrát vyššie ako ceny plynu v USA, dodáva správa.

“Krajiny sú na ceste k dezinflácii, ale bude chvíľu trvať, kým sa vrátia k svojim cieľom,” povedala Javorczyk.

Podľa správy sa európsky priemysel vzdialil od sektorov náročných na plyn, ako sú stavebné materiály, chemikálie, neželezné kovy a papier, pričom zvýšil produkciu v menej uhlíkovo náročných sektoroch, ako sú elektrické zariadenia, automobilový priemysel a farmaceutický priemysel.

Inflácia v regióne EBOR dosiahla v júli v priemere 9,7 %, čo je pokles zo 17,5 % v októbri minulého roka.

Krajiny ako Albánsko, Čierna Hora a Kosovo čelili v prvej polovici roka slabšiemu vonkajšiemu dopytu kľúčových obchodných partnerov eurozóny, ale pomôže im to lepšie, ako sa očakávalo, v ich sektoroch cestovného ruchu.

Napríklad príchody turistov do Albánska sa v prvých siedmich mesiacoch roku 2023 medziročne zvýšili o 30 %, čo podporuje rast v krátkodobom až strednodobom horizonte. Spolu s Gréckom, Tureckom a Čiernou Horou mnohé krajiny očakávajú príchod väčšieho počtu turistov ako v roku 2019, pred vypuknutím pandémie COVID-19.