NYT: Ukrajina neposkytuje USA všetky informácie o bitkách, aby neprišla o možné dodávky zbraní

NEW YORK – Ukrajina odmietla poskytnúť USA úplné informácie o bojoch kvôli zbraniam. Tvrdí to denník The New York Times.

Podľa neho s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov chce Ukrajina vytvoriť pre verejnosť aj svojich partnerov obraz sily. Z tohto dôvodu úrady odmietajú zdieľať informácie, ktoré by mohli naznačovať ich slabosť alebo vzbudzovať dojem, že „možno nevyhrajú“. V opačnom prípade by to mohlo dotlačiť USA a ďalších západných partnerov Ukrajiny k spomaleniu dodávok zbraní, poznamenáva autor NYT.

Niektorí ukrajinskí predstavitelia údajne priznali, že „Američanom nepovedali všetko“. Dokonca aj s vysokými americkými vojenskými vodcami, vrátane ministra obrany Lloyda Austina, ukrajinská strana zdieľa iba svoje strategické ciele, nie podrobné operačné plány. To prinútilo americkú rozviedku pokúsiť sa získať informácie o situácii na Ukrajine od iných krajín, keďže „majú menej informácií, ako by chceli“.

Americké spravodajské služby majú podľa zdroja publikácie dokonca lepšiu predstavu o ruských ozbrojených silách a ich plánoch ako o ukrajinských.

V máji sa objavila správa, že vedenie USA vypracovalo interné usmernenia o zdieľaní spravodajských informácií s Ukrajinou, aby sa predišlo rastúcemu napätiu medzi Washingtonom a Moskvou.