Moskva: obchodovanie na burze opäť pád trhu

MOSKVA – Moskovská burza, ktorá dnes ráno na základe rozhodnutia centrálnej banky zastavila obchodovanie, ich obnovila o 10:00 moskovského času. Trhy rýchlo klesajú: index Moskovskej burzy – o 27,3 %, jeho dolárový náprotivok RTS – o 34 %.

O pol hodinu neskôr burza opäť prerušila obchodovanie a neskôr prešla obchodovanie s cennými papiermi do režimu diskrétnej aukcie z dôvodu poklesu indexu o viac ako 20 %. Centrálna banka zároveň na ochranu investorov zaviedla zákaz predaja nakrátko pre maklérov na burzových a mimoburzových trhoch od 24. februára 11:00 moskovského času až do zrušenia týchto pokynov.

Pri obnovení obchodovania sa dolár prvýkrát od januára 2016 obchoduje nad 86 rubľov / $, euro má hodnotu 99,99 rubľov. prvýkrát od decembra 2014

Blue chips rapídne klesajú na cene, najviac klesajú akcie ťažobných spoločností: Magnit – o 14,5 %, Tatnefť – o 14 %, Rosnefť – o 12 %, NLMK – o 13,75 %.

Na stabilizáciu situácie na finančnom trhu sa Banka Ruska rozhodla začať s intervenciami na devízovom trhu, rozšíriť lombardský zoznam a uskutočniť operácie na zabezpečenie dodatočnej likvidity bankového sektora (repo aukcia v rubľoch s limitom 1 bilión rubľov).