Čo týždeň dal: údaje o inflácii a výsledkoch firiem

NEW YORK – Väčšina hlavných svetových ekonomík vrátane Eurozóny a Spojeného kráľovstva zverejnili inflačné dáta za minulý mesiac a v USA sa na plno rozbehla výsledková sezóna.

Americké akcie pokračovali v pondelok v raste, keďže investori predpokladajú, že FED sa blíži ku koncu navyšovania úrokových sadzieb po sérii dobrých inflačných dát. Index S&P 500 vzrástol o 0,4 % a technologický Nasdaq 100 získal o 0,8 %. Dolár a európske akcie poklesli. Rovnako na tom boli aj čínske akcie, ktoré stratili po tom, čo HDP Číny rástlo v druhom štvrťroku pomalšie než sa očakávalo, čo zvýšilo šance, že spomaľujúca čínska ekonomika môže zasiahnuť globálnu ekonomiku.

Predpokladalo sa, že v druhom štvrťroku medziročne vzrastie čínske HDP o 7,3 %, no v realite to bolo o celý percentuálny bod menej. Istý čas sa analytici domnievali, že čínska ekonomika po lockdownoch dokáže ťahať globálnu ekonomiku napriek rastúcim úrokovým sadzbám vo väčšine rozvinutých krajín.

Tento týždeň začína výsledková sezóna, ktorá v minulosti ťahala akcie k novým ziskom. Avšak predpokladá sa, že zisky spoločností z indexu S&P 500 poklesli v druhom kvartáli o 9 %, čo by znamenalo najhoršiu výsledkovú sezónu od roku 2020. V Európe môže byť situácia ešte horšia, keďže analytici predpokladajú, že zisky európskych firiem poklesli v minulom kvartáli o 12 %.

V utorok americké akcie pokračovali v raste, zatiaľ čo sa ázijské trhy otvorili zmiešane po negatívnych správach ohľadom rastu čínskeho HDP. Čínske akcie kótované na burze v USA zaznamenali svoj najhorší deň za takmer mesiac. Americké akcie uzavreli utorňajší obchodný deň v blízkosti maxím, keďže výsledky spoločností Bank of America a Morgan Stanley podporili bankové akcie a akcie spoločností spojených s umelou inteligenciou.

Index S&P 500 ako aj Nasdaq 100 vzrástli druhý deň po sebe zatiaľ čo index Dow Jones vzrástol siedmy deň po sebe o viac ako 1 %, čo je najdlhšia víťazná séria indexu za viac ako dva roky. Výnosnosť amerických vládnych dlhopisov skončila obchodný deň zmiešane. Výnosnosť dlhopisov s 2-ročnou splatnosťou vzrástla zatiaľ čo výnosnosť dlhopisov s 10- ročnou splatnosťou poklesla.

Manhattan, New York. December 23, 2020. People walking in front of Nasdaq market site located at 4 Times Square.

Ropa vzrástla v súvislosti s náznakmi, že Rusko plní svoj záväzok obmedziť dodávky. Zlato vzrástlo a Bitcoin sa prepadol. V utorok došlo aj k zverejneniu maloobchodných tržieb v USA, ktoré zostali za očakávaniami, čo poukazuje na to, že odolnosť spotrebiteľov voči stále vysokej inflácii je menšia než sa pôvodne predpokladalo.

V stredu americké akcie pokračovali v rastoch, keďže došlo k väčšiemu ochladeniu inflácie vo Veľkej Británii a investori očakávali vyhlásenie výsledkov ďalších spoločností. Po skončení obchodného dňa vyhlasovali výsledky niektoré technologické spoločnosti vrátane Tesly a Netflixu.

Akcie spoločnosti Neflix klesli po tom, čo výsledky spoločnosti po tretí krát za sebou nenaplnili očakávania analytikov. Tesla vyhlásila zmiešané výsledky, avšak zisk spoločnosti prekonal očakávania. Výsledky spoločnosti
IBM boli horšie než sa predpokladalo a jej akcie tak poklesli. Počas obchodného dňa akcie Applu vzrástli po tom, čo Bloomberg informoval o úsilí spoločnosti vytvoriť nástroj umelej inteligencie, zatiaľ čo technologický giganti Alphabet a Microsoft poklesli.

Americké dlhopisy vzrástli po tom, čo sa ukázalo, že cenové tlaky v Spojenom kráľovstve klesli na najnižšiu úroveň za posledných 15 mesiacov. Ceny komodít vrátane pšenice v stredu získali po tom, čo Rusko varovalo, že akékoľvek lode mieriace do Ukrajiny budú považované za lode prevážajúce zbrane.

Americké akcie a dlhopisy poklesli vo štvrtok po tom, čo výsledky technologických firiem nenaplnili očakávania a dobré dáta z pracovného trhu poukázali na jeho odolnosť, čo v konečnom dôsledku zvyšuje šance, že FED bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, respektíve ich ponechá vysoké počas dlhšieho obdobia.

Index Nasdaq 100 klesol o 2,3 %, pričom spoločnosť Netflix zaznamenala najväčší pokles akcií v tomto roku po neuspokojivých výsledkoch. Výnosnosť amerických dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou vzrástla o 10 bázických bodov. Čína zintenzívnila podporu jüanu v rámci podporenia podnikateľskej dôvery.

V Európe sa akcie technologických spoločností vrátane ASML Holding prepadli, keďže spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing znížila svoj výhľad napriek rozmachu umelej inteligencie. Akcie v ázijských krajinách vrátane Japonska, Hong Kongu a Číny klesli.

Cena zlata klesla a cena ropy kolísala. Technologické akcie pokračovali vo výpredaji v piatok po tom, čo technologické spoločnosti vyhlásili neuspokojivé výsledky vrátane spoločností Netflix a Tesla. Index Nasdaq 100 sa prepadol o 0,3 %, čím pokračoval v stratách zo štvrtka.

Výnosnosť dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou klesla o jeden bázický bod, čím sa týždenné zisky znížili na menej ako jeden bod. Spoločnosť American Express klesla o 3,5 % po tom, čo spoločnosť vyhlásila neuspokojivé výsledky. Japonský jen sa prepadol, keďže sa rozšírili špekulácie, že Bank of Japan neurobí zmeny vo svojom programe kontroly výnosovej krivky.

 

Akcie spoločností Alphabet a Exxon Mobil vzrástli, zatiaľ čo sa akcie Mety prepadli. Na komoditných trhoch sa cena pšenice prepadla o 3,6 %, keďže Rusko tento týždeň ukončilo dohodu o vývoze obilia z Ukrajiny. Ropa vzrástla štvrtý týždeň po sebe a zlato v piatok kleslo oproti silnejšiemu doláru, čím došlo k poklesu ziskov dosiahnutých na začiatku týždňa.

Čínske HDP medziročne vzrástlo v druhom štvrťroku o 6,3 %, pričom analytici očakávali až 7,3 % rast. Okrem toho čínska nezamestnanosť zostala nezmenená na 5,2 %. Maloobchodné tržby v USA vzrástli medziročne o 1,5 % a na medzimesačnej báze o 0,2 %. Avšak tieto údaje zaostali za očakávaniami analytikov.

Medziročná miera inflácie v Kanade v júni klesla na 2,8 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2021 za čo sa vo veľkej miere zapríčinili klesajúce ceny palív. Jadrová inflácia poklesla na 3,7 %, menej než sa predpokladalo. Index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve poklesol v júni na 7,9 %, čo predstavuje najnižšiu hodnotu od marca 2022.

Okrem toho sa jadrová inflácia prepadla na 6,9 % z májových 7,1 %. V stredu došlo k vyhláseniu inflačných dát aj v Eurozóne. Index spotrebiteľských cien medziročne poklesol na 5,5 %, zatiaľ čo jadrová inflácia prekvapivo vzrástla o dva percentuálne body na rovnako 5,5 %. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti klesol počas minulého týždňa o 9000 oproti predchádzajúcemu týždňu na 228 000, čo je najmenej za posledné
dva mesiace a výrazne pod očakávaniami trhu.

Predaj existujúcich domov v USA klesol o 3,3 % na najnižšiu úroveň za posledných päť mesiacov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500:                    +0,30 %
DOW JONES:             +1,86 %
NASDAQ:                   -1,49 %
DAX:                           +3,22 %
Euro Stoxx 50:          +0,38 %
NIKKEI:                     +0,93 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 18,15 %
DOW JONES:            + 4,44 %
NASDAQ:                   + 34,07 %
DAX:                           + 15,67 %

Euro Stoxx 50:          + 15,28 %
NIKKEI:                      + 24,29 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.