Tri perspektívne akcie z oblasti umelej inteligencie

NEW YORK – Na svete existujú tri najperspektívnejšie firmy v oblasti umelej inteligencie.

Microsoft

Za súčasný rozmach umelej inteligencie vďačíme spoločnosti Microsoft. V januári 2023 investovala korporácia 10 miliárd dolárov do spoločnosti OpenAI, ktorá vyvinula chatbota ChatGPT.

Microsoft to neurobil v záujme budúceho technologického pokroku. Spoločnosť plánuje generatívnu AI speňažiť tým, že ju začlení do svojich produktov. ChatGPT je už súčasťou služieb Microsoft 365 Copilot, Business Chat, Dynamics 365 Copilot, GitHub Copilot, Viva Sales a Microsoft Azure. V apríli na konferenčnom hovore generálny riaditeľ spoločnosti uviedol, že nástroje AI na Power Platform vyskúšalo už 36 tisíc organizácií a počet používateľov služby Azure OpenAI vzrástol za štvrťrok desaťnásobne – na 2,5 tisíca. Okrem toho Microsoft oznámil novú verziu svojho vyhľadávača Bing s výkonnejším modelom AI, chystá sa zabudovať Al-assistant do Windows a uvoľniť technológiu, ktorá pomôže firmám spustiť vlastné chatboty. Pomocou generatívnej AI chce Microsoft konkurovať o publikum spoločnosti Google, ktorá má v súčasnosti 92 % trhu.

Generálny riaditeľ Microsoftu Satya Nadella je presvedčený, že vytvorenie vyhľadávača poháňaného umelou inteligenciou je “najdôležitejšia vec, ktorá sa spoločnosti stala za posledných deväť rokov”.

 

Alphabet

Hlavný konkurent Microsoftu v pretekoch v oblasti umelej inteligencie, spoločnosť Alphabet, sa snaží držať krok a vyvíja vlastné podobné technológie. Tento rok plánuje zaviesť chatbota Apprentice Bard do 20 produktov vrátane Google Maps, Google Docs a Gmail. V prvom rade bude spoločnosť využívať AI na posilnenie svojich pozícií na prioritných trhoch – vyhľadávaní a reklame.

Vďaka zdokonaleniu algoritmov sa tak nástroje spoločnosti stanú atraktívnejšími pre inzerentov.

Okrem toho spoločnosť Alphabet už testuje špecializovaného lekárskeho chatbota Med-PaLM 2, ktorý by v budúcnosti mohol nahradiť lekárov pri telemedicíne a online konzultáciách, sprístupniť lekárske služby v regiónoch, kde je k nim obmedzený prístup, a celkovo zlepšiť kvalitu života a zdravie obyvateľstva.

Oracle

Trend generatívnej umelej inteligencie tu s nami zrejme bude ešte dlho, takže z tejto novej technológie môžu profitovať nielen technologickí giganti a startupy, ktoré s nimi spolupracujú.Z popularity AI profitujú aj spoločnosti, ktoré ju využívajú.Napríklad poskytovateľ platformy Oracle Cloud, spoločnosť Oracle, zjavne nezostane pozadu.

Podľa odborníkov si vývoj generatívnej AI vyžaduje dostatočný výpočtový výkon na trénovanie veľkých modelov a neurónových sietí, ktorý môžu poskytnúť len veľké cloudové platformy.Podľa zakladateľa spoločnosti Larryho Ellisona je cloudová platforma Oracle Cloud Gen 2 výhodnejšia pre zákazníkov, ktorí pracujú s generatívnou AI, pretože je najvýkonnejšia na trhu a jej používanie je lacnejšie.

Viac ako 30 spoločností a startupov v oblasti umelej inteligencie nedávno podpísalo so spoločnosťou Oracle zmluvy v hodnote viac ako 2 mld. USD.