Recesia v Spojených štátoch je takmer nevyhnutná

NEW YORK – V júni dosiahol inverzný výnos 10-ročných a 3-mesačných štátnych dlhopisov USA v priemere 1,67 %, čo predstavuje 42-ročné maximum.

Za posledných 50 rokov takéto inverzné krivky takmer nevyhnutne predznamenávali recesiu v USA. Navyše, čím väčšia je inverzia, tým hlbšia je recesia.

V júni dosiahol inverzný výnos 10-ročných a 3-mesačných štátnych dlhopisov USA v priemere 1,67 %, čo je 42-ročný rekord, píše ekonóm a vedúci pracovník Inštitútu Ludwiga von Misesa (The Mises Institute) Mark Thornton. Nižšie uvádzame zhrnutie jeho článku.

Za posledných 50 rokov takéto inverzie krivky takmer nevyhnutne predznamenávali recesie v USA. Navyše, čím väčšia inverzia, tým hlbšia recesia.

Kde je masová nezamestnanosť a samotná recesia, ak je inverzia krivky štátnych pokladníc taká veľká?
Faktom je, že medzi týmito udalosťami je zvyčajne značný časový odstup. Napríklad k inverzii krivky došlo v roku 1989 a recesia v roku 1990 sa začala až o 13 mesiacov neskôr. Podobne k inverzii došlo v auguste 2006, ale tzv. veľká recesia sa začala až v decembri 2007, teda o 16 mesiacov neskôr.

Potom k inverzii došlo v máji 2019 a recesia by sa nevyhnutne začala koncom roka 2020, ak by sa Fed neuchýlil k bezprecedentným stimulom.

V súčasnom cykle došlo k inverzii v novembri 2022, ale odvtedy uplynulo len sedem mesiacov. História naznačuje, že recesia bude musieť počkať ešte približne šesť mesiacov.