Bielorusko zakázalo dovoz vozidiel Škoda a oleja Liqui Moly

MINSK – Bieloruská vláda kvôli nepriateľskému správaniu Českej republiky a Nemeckej spolkovej republiky zakázala dovoz automobilov Škoda a oleja Liqui Moly. Konštatuje to portál Vlády Bieloruskej republiky.

Pri tlačovej správe kabinetu ministrov je opatrenie odôvodnené potrebou chrániť národné záujmy „pri zohľadnení nepriateľských akcií voči bieloruskému ľudu“. Je potrebné poznamenať, že v prípade identifikácie zakázaného tovaru bude tento tovar násilne vyvezený mimo Bieloruska a predajcom bude vydaný príkaz na zákaz predaja.

Zákaz sa zároveň nebude vzťahovať na tovar dovážaný občanmi zo zahraničia na osobné použitie a dovážaný distribútormi na tranzit cez Bielorusko. V polovici apríla bieloruské úrady zakázali dovoz niektorých výrobkov pod značkou Nivea a odôvodnili to zistenými porušeniami hygienických predpisov. Kozmetku Nivea a olej Liqui Moly vyrába korporácia Beiersdorf. Embargo sa týka nasledovných obchodných značiek: ”NIVEA“, ”EUCERIN“, ”LA PRAIRIE“, ”LABELLO“, ”HANSAPLAST“, ”FLORENA“, ”8X4“, ”SKIN STORIES“, ”GAMMON“, ”TESA“, ”CHAUL“, ”COPPERTONE“, ”HIDROFUGAL“, ”STOP THE WATER WHILE USING ME.

Všetky tri spoločnosti sa mali stať sponzormi majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa mali konať v máji až júni v Minsku a Rige. Následne však požadovali, aby Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) presunula turnaj do inej krajiny kvôli porušovaniu ľudských práv počas protestov po vlaňajších prezidentských voľbách. Vo výsledku sa rozhodlo o usporiadaní šampionátu iba v Rige.

Vyhláška tiež definuje postup pri predaji zvyškov zakázaného tovaru dovezeného do Bieloruska pred účinnosťou vyhlášky.

Obchodníci, ktorí ku dňu nadobudnutia účinnosti vyhlášky budú mať zvyšky zakázaného tovaru, pozastavia veľkoobchod a (alebo) maloobchod s týmto tovarom, urobia inventúru svojich zvyškov a do piatich pracovných dní vypracujú inventárny zoznam. .

Potom sa najneskôr do piatich pracovných dní odo dňa vyhotovenia takého súpisu predložia dva exempláre daňovej inšpekcii v mieste registrácie a do 60 kalendárnych dní zabezpečia označenie zvyškov tohto tovaru pomocou špeciálne kontrolné značky, ktoré sú umiestnené na spotrebiteľskom balení tovaru.

Po označení zvyškov takéhoto tovaru špeciálnymi kontrolnými známkami budú môcť obchodníci pokračovať v ďalšom predaji.