USA: SMIC na čiernej listine čínskych firiem

WASHINGTON – Americké ministerstvo obchodu zasiahlo čínske spoločnosti. Agentúra pridala na čiernu listinu výrobcu čipov Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) , ktorá sa považuje za „srdce“ čínskej ekonomiky.  

Ministerstvo obchodu celkovo zaradilo na čiernu listinu asi 60 čínskych spoločností. Podľa Washingtonu existovali podniky, ktoré majú väzby na ozbrojené sily ČĽR a sú zapojené do porušovania ľudských práv. Firmy na zozname budú musieť získať súhlas agentúry, aby im dodávatelia v USA mohli predávať diely. Predtým šéf SMIC náhle oznámil svoj odchod, po ktorom bola spoločnosť vylúčená z jedného z hlavných svetových akciových indexov. Dôvod spočíva v zákonnom zákaze spolupráce s jednotlivými čínskymi podnikmi v technologickom sektore pre obyvateľov USA. SMIC bol považovaný za hlavného kandidáta na nahradenie taiwanského TSMC pri dodávaní zariadení výrobcom smartfónov Huawei, teraz je však samotná spoločnosť závislá od zahraničných komponentov.
Semiconductor Manufacturing International Corporation  (SMIC) je čínska firma, ktorá sa zaoberá výrobou mikroelektroniky. Vznikla v roku 2000. Vyrába mikroprocesory. V roku 2010 bola nútená opustiť newyorskú burzu cenných papierov. Vo výrobných podnikoch SMIC sa relazujú projekty amerických firiem Qualcomm, Broadcom, Texas Instruments.