Corwin,a.s.: hlavné mesto získa 40 nájomných bytov

BRATISLAVA – Firma Corwin informovala o projekte na Agátovej ulici v bratislavskej štvrti Dúbravka.

Magistrát mesta Bratislava v ňom získa desiatky nájomných bytov.

Viac ako 900 nových bytov, z ktorých približne štyri desiatky skončia v portfóliu nájomných bytov hlavného mesta. To sú najdôležitejšie údaje o projekte na Agátovej ulici v Dúbravke, ktorého detaily zverejnil developer Corwin. a. s. Bratislava.

Vďaka júnovým zmenám územného plánu teraz môže pokročiť v revitalizácii tohto zanedbaného územia a v jeho premene na štvrť určenú na bývanie.

Neudržiavaná zarastená plocha je miestami znečistená komunálnym odpadom a desaťročia je na nej navezený starý stavebný odpad. Ten je z čias  rozširovania Dúbravky. Taký je súčasný stav pozemku, na ktorom aj v spolupráci s Gehl Architects vyrastie päť blokov so 6 až 8- poschodovými bytovými domami, ale aj senior centrom či materskou školou pre 120 detí.

Doplní ich centrálny park s rozlohou 5-tisíc metrov štvorcových, ktorý bude menšími zelenými prvkami a malými námestiami, prepojený s okolitým územím. Ďalších 10-tisíc metrov štvorcových zelene bude celý projekt dopĺňať v jeho severnej a severovýchodnej časti.

 

„Chceme nadviazať na filozofiu mesta v ľudskej mierke, ktorú dánski urbanisti vtlačili už pripravovanej revitalizácii bývalého podniku Palma. Čiastočne uzatvorené bloky bytových domov umožnia ich obyvateľom vytvoriť užšiu a priateľskejšiu komunitu. To podporia aj verejné priestory s prvkami na oddych, šport, s detskými ihriskami či  priestormi na grilovanie, záhradky a podobne Množstvo zelených plôch doplnia viaceré vodné prvky,“ vysvetľuje projektový manažér Samuel Csáder.

Práve riadenie odtekania vody je typickou črtou projektov firmy Corwin. Využívajú na to viaceré opatrenia, ktoré ju prirodzene zadržiavajú na pozemku. Aj na Agátovej ulici to bude tak, že vďaka strechám so zeleňou, suchým poldrom, dažďovým záhradám, retenčnému jazierku a viacerými miestami pre odtekanie dažďovej vody, tá ostane na pozemku, kde pomaly odtečie do zeme, alebo sa postupne odparí.V nových 1 až 4-izbových bytoch nájde svoj domov viac ako 1 600 obyvateľov. Priamo v novej štvrti či v jej blízkom okolí budú mať k dispozícii i bohatú občiansku vybavenosť. S centrom mesta ich spojí existujúca električková trať vedúca po Saratovskej ulici, neďaleko je vyústenie diaľnice D2 a pripravovaný TIOP Lamačská brána. Projekt bude priamo napojený aj na plánovanú cyklotrasu R52.

CORWIN predpokladá, že výstavba jeho prvej etapy s približne troma stovkami bytov by mala začať v roku 2026, jej dokončenie plánuje o dva roky neskôr. Celý Bytový súbor Hrubé Lúky – Agátová, ktorý je súčasťou pilotného zámeru bratislavského magistrátu na výstavbu nájomných bytov, by mohol byť dokončený v roku 2031.

Ilustrácie: Corwin, a.s. Bratislava.