Kapitalizácia Apple Inc. prevýšila 3 bilióny USD

NEW YORK –  Apple sa stal prvou spoločnosťou s trhovou kapitalizáciou viac ako tri bilióny dolárov. 

Akcie spoločnosti stúpli o takmer tri percentá. K 20:00 dosiahla cena 182,4 USD za cenný papier. Je potrebné poznamenať, že po prvýkrát na svete presiahla trhová hodnota spoločnosti tri bilióny dolárov.

Trhová kapitalizácia vyjadruje celkovú hodnotu akcií spoločnosti. Jedná sa o súčin aktuálnej trhovej ceny a celkového počtu akcií spoločnosti.

Apple je verejná spoločnosť, jej akcie sa obchodujú na NASDAQ a Londýnskej burze.

Apple Computer Spoločnosť založili v Kalifornii Steve Jobs, Ronald Wayne a Steve Wozniak, ktorí v polovici 70. rokov zostavili svoj prvý osobný počítač založený na procesore MOS Technology 6502. Po predaji niekoľkých desiatok týchto počítačov mladí podnikatelia získali finančné prostriedky a oficiálne zaregistrovali Apple Computer, Inc. 1. apríla 1976. Názov Apple Inc.

Už skôr bolo oznámené, že americká spoločnosť Apple ponúkla niekoľkým svojim inžinierom bonusy vo výške desiatok tisíc dolárov vo forme akcií, aby si udržala talentovaných zamestnancov a zabránila ich odlivu ku konkurencii. Spoločnosť na bonusy upozornila množstvo špecialistov už koncom decembra, hovoríme o sumách od 50 do 180-tisíc dolárov. Mnoho inžinierov dostalo akcie v hodnote 80-120 tisíc dolárov, vysvetlili zdroje Bloombergu.