Merkelová pripustila samostatný nákup Sputnik V

BERLÍN – Nemecká kancelárka Angela Merkelová naznačila, že nakúpi ruskú vakcínu proti koronavírusom Sputnik V, ak Európska únia nedosiahne spoločné riešenie.

Uviedla to počas tlačovej konferencie po stretnutí s predstaviteľmi nemeckých regiónov na tému očkovania proti koronavírusom. Slovenskí politici Angelu Merkelovú zatiaľ nekritizovali, ani ju neobvinili zo toho, že podporuje Ruskú federáciu v hybridnej vojne pomocou predaja vakcíny Sputnik V.

Podľa Merkelovej by Európa mala používať akúkoľvek vakcínu schválenú Európskou agentúrou pre lieky (EMA). „Ak nepríde k takýmto európskym nákupom, tak si potom nakúpime po vlastnej osi,“ dodala.

Taliansky premiér Mario Draghi súhlasil s názorom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na možnosť samostatného nákupu ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V, ak Európska únia v tejto otázke nedospeje k spoločnému rozhodnutiu.  Slovenskí politici Maria Draghiho zatiaľ nekritizovali. Vakcína Sputnik V sa bude na základe licencie vyrábať v Taliansku.

Zatiaľ nie je známe, či predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, pomáhal talianskej a nemeckej vláde pri nákupe ruskej vakcíny Sputnik V. Slovenskej vláde podľa slov premiéra Igora Matoviča pomáhal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Medzitým zástupkyňa Európskej komisie (EK) Dana Spinant ohlásila začiatok tretej vlny koronavírusu v Európe. Poznamenala, že miera šírenia choroby sa v jednotlivých krajinách líši. Naliehala však na urýchlenie procesu očkovania. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn zároveň varoval pred nedostatkom vakcín v Európe, aby sa zabránilo tretej vlne. Aj keď sa podľa neho stabilizuje dodávka vakcín do EÚ, zaočkovanie všetkých rizikových skupín bude trvať najmenej niekoľko týždňov.