Čo týždeň dal: trhy doplácajú na výnosy dlhopisov

NEW YORK – Akciové trhy naprieč celým svetom zažili vysokú mieru volatility v súvislosti pokračujúcim rastom trhových sadzieb. Výrazný výpredaj postihol hlavne rastové akcie technologického sektora a tiež ropu.

V pondelok pokračovali americké akciové trhy v rastovej rally z predchádzajúceho týždňa, Európa a Ázia zavrela zmiešane. Index S&P 500 vzrástol piaty deň v rade, potiahli ho Utilities a sektor nehnuteľnosti. Spoločnosti Apple, Tesla a Facebook potiahli index Nasdaq 100. Bitcoin sa po víkendovom raste pohybovali nad úrovňou 61 000 dolárov a v pondelok klesol na úroveň sa okolo 54 000 dolárov. Priemyselná výroba v Číne vzrástla spolu za január a február medziročne o 35,1 % po raste o 7,3 % v decembri. Tempo rastu bolo vyššie než čakali analytici vďaka silnému výkonu spracovateľského sektora. Čísla ukazujú, že čínska ekonomika sa výrazne oživuje. V USA a Kanade sa posúval čas, z toho dôvodu akciové trhy tento týždeň otvárali o 14:30 a zatvárali o 21:00. Arnold Donald, generálny riaditeľ najväčšieho svetového poskytovateľa výletných plavieb Carnival Corporation odhaduje, že odvetvie sa na úroveň roku 2019 nevráti skôr než v roku 2023.

Ázijské akcie v utorok vzrástli po tom, čo optimizmus ohľadom hospodárskeho oživenia dohnal americké akcie k rekordu. Výnosy obligácií klesli, keď obchodníci čakali na rozhodnutie o politike Federálneho rezervného systému, aby získali indície o výhľade. Nasdaq 100 sa prepadol prvýkrát za tri obchodné dni. S&P 500 tiež poklesol, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average sa pohyboval okolo nuly. Spoločnosť Plug Power Inc. sa zrútila po zverejnení účtovných chýb. Kmeňové akcie spoločnosti VW vzrástli až o 29 % po tom, čo spoločnosť predstavila plány na nahradenie spoločnosti Tesla ako globálneho lídra v oblasti elektrických vozidiel. Podľa Európskej komisie Pfizer/BionTech dodajú v druhom kvartáli 2021 celkom 200 mil. dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia plánuje v najbližších dvoch rokoch zrušiť až 10 000 pracovných miest, aby znížil náklady.

V stredu sa výnosy amerických vládnych dlhopisov vyšplhali na viac ako ročné maximá a rastové akcie viedli pokles amerických akcií v súvislosti s obavami, že predstavitelia Federálneho rezervného systému môžu revidovať svoje prognózy. Dve tretiny ekonómov, ktorí sa zúčastnili prieskumu agentúry Bloomberg, očakávajú, že tvorcovia politiky nebudú až do roku 2023 signalizovať žiadnu zmeny úrokových sadzieb. Výnos 30-ročných štátnych dlhopisov stúpol na najvyššiu úroveň od roku 2019 a 10-ročný výnos dosiahol 1,67 %. Trhovo implikované inflačné očakávania dosiahli 12-ročné maximá. Dolár posilnil oproti väčšine hlavných mien. Ropa WTI poklesla po tom, čo Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že trhy nie sú na pokraji nového cenového super cyklu. Bitcoin sa držal na hodnote zhruba 55 000 dolárov.

Vo štvrtok klesali akcie aj ropa a výnosy amerických obligácií sa dotkli najvyšších úrovní za viac ako rok v súvislosti s obavami, že rozhodnutia Federálneho rezervného systému umožnia zrýchlenie inflácie. Ropa sa prepadla najviac od apríla, keď poklesla o 8 % v súvislosti s novými obmedzeniami v Európe a zastavením očkovania v niektorých krajinách, ktoré by mohli obmedzovať dopyt. Pred dvoma týždňami vzrástla na úroveň okolo 65 dolárov za barel na najvyššiu hodnotu za takmer dva roky. Zjavná ochota predsedu Fedu Jeroma Powella pokračovať v podpore ekonomiky podnietila stávky k rýchlejšiemu rastu a inflácii, čo viedlo k tomu, že trhové očakávania cenových tlakov sa dostali na viacročné maximá. Bank of England sa zaviazala, že neskončí s podporou ekonomiky, kým nebudú jasné dôkazy o oživení vo Veľkej Británii, ale vyhla sa príležitosti na upokojenie nárastu trhových úrokových sadzieb. Výbor pre menovú politiku centrálnej banky nezmenil svoj cieľ nákupu aktív vo výške 895 miliárd libier a udržal týždenné tempo svojho stimulačného programu. Centrálna banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,10 %.

Americké akcie ku koncu týždňa vzrástli a výnosy dlhopisov ustúpili z najvyšších úrovní dňa, keď investori zvažovali riziko inflácie so zrýchľujúcim sa ekonomickým rastom. Index S&P 500 zmiernil svoje týždenné straty. „Musíme si dať pozor na trvalý nárast inflačných očakávaní, a na to, že by sa mohol rast 10-ročných výnosov potenciálne vymknúť spod kontroly,“ uviedol David Donabedian, hlavný investičný riaditeľ CIBC Private Wealth Management. “To je dnes asi najväčšie riziko pre akciový trh.” Predseda Fedu Jerome Powell v úvodníku Wall Street Journal zopakoval, že centrálna banka bude ekonomike poskytovať pomoc „tak dlho, ako to bude potrebné“.

www.capitalmarkets.sk