Čo týždeň dal: Fed medzi infláciou a rastom

NEW YORK – V pondelok akcie zaznamenali pokles, keď investori sledovali infláciu, sprísňovanie menovej politiky centrálnymi bankami a následný potencionálny vplyv týchto reštrikcií na ekonomiku. Väčšina akcií v indexe S&P 500 klesla.

Výnosy desaťročných štátnych dlhopisov sa prvýkrát od marca 2019 dostali nad úroveň 2,75 % po tom, čo Federálny rezervný systém minulý týždeň signalizoval prudké zvýšenie sadzieb a zníženie súvahy s cieľom obmedziť cenové tlaky. Ropa poklesla, keďže nastalo najväčšie prepuknutie  infekcií koronavírusom v Číne za posledné dva roky a to zvyšuje obavy z dopytu najväčšieho svetového importéra ropy. Náladu na trhu naďalej ovplyvňuje jastrabí postoj Fedu, nedostatok komodít, ktorý je spôsobený ruskou inváziou na Ukrajinu a popri tom sledujeme prognózy na spomalenie ekonomiky. Čínska epidémia Covid-19 sa naďalej šíri napriek rozšírenému lock-downu. Investori tento mesiac očakávajú hospodárske výsledky, ktoré  by potencionálne mohli obnoviť dôveru pre pozitívnejší vývoj akciového trhu. Charles Evans, prezident Fed Bank of Chicago, ktorý je dlhodobo jedným z holubičích tvorcov politiky v USA, povedal, že zrýchlené tempo zvyšovania sadzieb v boji proti inflácii stojí za diskusiu. Centrálna banka robí všetko, čo môže, aby sa vyhla „vedľajším škodám“ zo zvyšovania úrokových sadzieb, ktorý môže pôsobiť ako „kladivo“ na ekonomiku, povedal guvernér Christopher Waller.

V utorok akcie opäť klesali a výnos amerických 10-ročných štátnych dlhopisov vzrástol na najvyššiu úroveň od roku 2018 pred údajmi o inflácií, ktorá má podporiť agresívne sprísňovanie politiky Federálneho rezervného systému. Čína zmiernila negatívny sentiment a reagovala tak na špekulácie spojené s hospodárskym rastom v krajine.  Úradníci v prípade potreby podniknú kroky na podporu hospodárskeho rastu v čase obmedzení spôsobených Covidom. Fed pravdepodobne zavedie najrýchlejšie sprísnenie menovej politiky od roku 1994. Prepuknutie vírusu v Číne a obmedzenie mobility v snahe o kontroverznú stratégiu Covid-zero policy ohrozuje globálny dopyt. Ďalší veľký test pre trhy sa objaví dnes v neskorších hodinách , keď sa očakáva, že USA zverejní marcovú infláciu na úrovni viac ako 8 %. Aj keď by to mohlo znamenať vrchol, existujú obavy, že cenové tlaky zostanú zvýšené. Vojna na Ukrajine narúša toky základných komodít a lock-down v Číne zaťažuje dodávateľské reťazce. To, čomu čelíme tento rok, je stagflácia. Je to veľmi komplikované prostredie, v ktorom sa Fed ocitol. Jedným z nebezpečnejších scenárov pre trhy je, že Fed musí zvyšovať sadzby takým tempom, že to obmedzí rast. V Spojenom kráľovstve klesala životná úroveň vo februári najrýchlejším tempom za viac ako osem rokov, keďže mzdy ešte viac zaostávali za mierou inflácie. Srí Lanka medzitým varovala veriteľov pred možným nesplatením a pozastavila platby niektorých zahraničných dlhov, čo je mimoriadny krok, ktorý podnikla na uchovanie jej zmenšujúcich sa zásob dolárov na dovoz základných potravín a palív.

V stredu sme sledovali zmiešaný vývoj akcií a dlhopisy klesli, pretože investori zvažovali inflačné riziká oproti začiatku výsledkovej sezóny. Akcie v oblasti ťažby a energetiky vzrástli. Inflácia v Spojenom kráľovstve sa v poslednom pozorovaní pred ďalším rozhodnutím Bank of England v máji vyšplhala na nové trojročné maximum, zatiaľ čo novozélandská centrálna banka vykonala najväčšie zvýšenie úrokových sadzieb za 22 rokov. Táto skutočnosť nám signalizuje, že tvorcovia politík na celom svete možno budú musieť zvýšiť úsilie aby dostali infláciu pod kontrolu. Kurz dolára bol stabilný a jen klesol na 20-ročné minimum, keďže rastúci rozdiel medzi výnosmi amerických dlhopisov a večne nízkymi výnosmi v Japonsku naďalej vyvíjal tlak na menu. Ropa stúpla po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin sľúbil, že bude pokračovať vo vojne na Ukrajine a Čína čiastočne zmiernila obmedzenia zamerané oproti Covidu. Investori teraz upriamujú svoju pozornosť na výsledkovú sezónu, ktorá sa začína zverejnením výsledkov spoločnosti JPMorgan Chase & Co. dnes. Na geopolitickom fronte smerujú prezidenti Poľska a troch pobaltských štátov do Kyjeva na prejav podpory, ktorý nasleduje po návštevách ďalších lídrov v ukrajinskom hlavnom meste, vrátane Borisa Johnsona a šéfov Európskej únie. Bidenova administratíva pripravuje nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Medzinárodná energetická agentúra znížila svoj odhad ťažby ruskej ropy v apríli na polovicu. Najväčší obchodník s ropou Vitol Group však uviedol, že má v úmysle do konca tohto roka úplne zastaviť obchodovanie s ropou a produktmi s pôvodom v Rusku.

Akcie vo štvrtok klesali, keď dlhopisy rástli vďaka špekuláciám, že Federálny rezervný systém bude agresívne zvyšovať sadzby, aby mohol bojovať najvyššou infláciou za posledné desaťročia. Vidina vyšších nákladov na pôžičky podnietil obchodníkov k predaju technologických spoločností citlivých na vyššiu sadzbu, čo spôsobilo pokles technologických akcií vo štvrtok. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov presiahli 2,8 %, pričom 30-ročná sadzba dosiahla najvyššiu hodnotu od roku 2019 a USD taktiež vzrástol. Americkí centrálni bankári čelia náročnej situácií pri sprísňovaní s cieľom obmedziť infláciu bez toho, aby zabili oživenie ekonomiky. Nálada spotrebiteľov v USA sa začiatkom apríla neočakávane zvýšila na trojmesačné maximum v dôsledku optimizmu ohľadom rastu pracovných miest a mzdových očakávaní. Samostatné údaje ukázali, že maloobchodné tržby v marci vzrástli, k čomu prispel prudký nárast príjmov z čerpacích staníc, ktorý zamaskoval zmiešané výsledky v iných kategóriách veľkých výdavkov. Počiatočné žiadosti o podporu v nezamestnanosti minulý týždeň mierne vzrástli, no zostali na historicky nízkej úrovni.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch, ktoré vzrástli v marci 2022 medziročne o 6,5 %, ale zostali pod očakávaniami trhu, ktorý počítal s jadrovou infláciou na úrovni 6,6 %. Ide o najvyššiu ročnú jadrovú infláciu od augusta 1982. Ročná miera inflácie v Číne vzrástla na trojmesačné maximum 1,5 % v marci 2022 a prekonala tak trhové odhady, ktoré počítali s 1,2 % infláciou. Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko v apríli 2022 klesol o 1,7 bodu na -41 bodov, čo je najnižšie od marca 2020, ale prekonal očakávania trhu, ktoré počítali s poklesom na -48 bodov.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -2,39 %

DOW JONES:     -0,38 %

NASDAQ:            -3,93%

DAX:                     +0,61 %

Euro Stoxx 50:   +1,23 %

NIKKEI:                +1,05 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -7,84 %

DOW JONES:     -5,19 %

NASDAQ:            -14,66 %

DAX:                      -10,83 %

Euro Stoxx 50:   -10,46 %

NIKKEI:                -5,63 %