Ukrajina znárodnila akciovú spoločnosť Motor Sič

ZÁPOROŽIE / KYJEV –  Ševčenkovský okresný súd v Kyjeve dnes exekvoval celý majetok a 100% akcií podniku Motor Sič v meste Záporožie. Informuje o tom Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU).

Ukrajinské orgány sa začiatkom marca rozhodli znárodniť závod na výrobu leteckých motorov Motor Sič, čím ho odobrali čínskej spoločnosti Skyrizon Aircraft Holdings a jej partnerom. „Žiadame, aby Ukrajina zohľadnila zákonné práva čínskych podnikov a investorov,“ uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky  Zhao Lijian s tým, že Peking situáciu sleduje a „trvá na tom, aby sa táto otázka riešila správnym spôsobom“.

Na základe výsledkov súdneho prieskumu bol majetok prevedený do správy Národnej agentúry pre Ukrajinu pre identifikáciu, vyhľadania a správu majetku získaného v dôsledku korupcie a iných trestných činov (ARMA) s povinným prevodom firmy do správy a vlastníctva štátu.

Tlačové stredisko SBU zároveň upozornilo, že akciová spoločnosť Motor Sič bude pokračovať v práci v súlade s požiadavkami platnej legislatívy, pri zachovaní pracovných miest a plnení povinností vyplývajúcich z výrobných objednávok.

Pripomína, že teraz hlavné vyšetrovacie oddelenie SBU vykonáva vyšetrovanie týkajúce sa spoločnosti Motor Sič v dvoch smeroch.

Prvý – na základe trestných činov stanovených v článkoch 14, 15, 111 a 113 trestného zákona Ukrajiny, týkajúce sa sabotáže a podvratných aktivít v prospech Ruskej federácie.

Druhý – na základe trestných činov stanovených v článkoch 209, 212, 233 a 364 Trestného zákona Ukrajiny. Skúma možné porušenia zákona pri počiatočnej privatizácii a následnej nelegálnej koncentrácii akcií.

„Nejde len o osud jedného podniku, ale aj o to, ako je štát schopný chrániť svoje vlastné záujmy. Koniec koncov, zachovanie ukrajinského Motor Sič je vecou národnej bezpečnosti, ”uviedol Ivan Bakanov, predseda SBU.

Motor Sič je ukrajinská spoločnosť zaoberajúca sa vývojom a výrobou, opravami a údržbou leteckých plynových turbínových motorov pre lietadlá a vrtuľníky, ako aj priemyselných jednotiek s plynovými turbínami. Sídlo firmy sa nachádza v meste Záporožie. Slovo Sič, pochádza z názvu opevnenia mesta Záporožská Seč.

Seč bolo opevnenie, vo vnútri ktorého boli kostoly, hospodárske budovy a obytné miestnosti. Je to aj názov umiestnenia velenia kozákov – Сѣчъ — pochádza zo slov «сѣкти», «высѣкать . Je spojené s palisádami obklopujúcimi osadu, ktoré mali vytesané ostré hrany.

 

Ako napísala Alla Hurska na webe Centra pre analýzu európskych politík (CEPA) 20. novembra 2020, “v minulosti USA presvedčili Ukrajinu, aby odmietla ponuku na odkúpenie Motor Sič čínskymi investormi ako prejav snáh o potlačenie rastúceho vplyvu a prítomnosti Číny na Ukrajine a v celej Európe. Tentokrát však Motor Sič vážne uvažuje o ponuke Číny a o príťažlivých ekonomických výhodách, ktoré by priniesli čínske investície. Pre Ukrajinu by to bola strategická chyba. Potenciálna dohoda, ktorá môže byť prospešná aj pre Rusko, by mala vážne následky na národnú bezpečnosť Ukrajiny. Prichádzajúca administratíva Bidena by to mala vziať na vedomie”

Odkiaľ sa vzalo ono Centrum pre analýzu európskych politík? Je  tonestranícky think-tank zameraný na opätovné prehodnotenie atlanticizmu pre bezpečnejšiu budúcnosť. CEPA sídli vo Washingtone, D.C. Centrum podporujú nasledovné podniky a organizácie: The Hirsch Family Foundation, National Endowment for Democracy, The Smith Richardson Foundation, The Poses Family Foundation, The Baltic American Freedom Foundation, NATO Public Diplomacy Division, U.S. Department of State, American Friends of the Czech Republic, Lockheed Martin Corporation, Raytheon Company, Bell Helicopter, Alianţa, Hungarian American Coalition, The Hungary Initiatives Foundation, Central and East European Coalition a Friends of Slovakia.

Allana Hurska konštatuje, že Motor Sič je pre Ukrajinu strategicky dôležitá spoločnosť. Pred inváziou Ruska v roku 2014 patril k mimoriadne úspešným podnikom. Závod s vysoko kvalifikovaným personálom 29 000 ľudí vyrába jedinečné letecké motory, náhradné diely motora a poskytuje služby údržby vo viac ako sto dvadsiatich krajinách. Generoval ročný príjem minimálne jednu miliardu dolárov. Produkty spoločnosti sú inštalované vo vojenských vrtuľníkoch série Mi a Ka – patria medzi najprodukovanejšie vrtuľníky na svete – a tiež v lietadlách Antonov An-124 Ruslan a An-225 (Mriya), ktoré sú najväčšími lietadlami, aké boli kedy vyrobené. Spoločnosť dokonca vyvinula vlastný vrtuľník MSB-6 Ataman. USA a najmenej 14 ďalších krajín používa jeden alebo viac variantov vrtuľníkových motorov vyrábaných spoločnosťou Motor Sič.

Spoločnosť Motor Sič vznikla v meste Alexandrovsk v Jekaterinoslavskej provincii Ruskej ríše v roku 1907. Až do decembra 1915 závod vyrábal poľnohospodárske stroje a náradie, robil rôzne druhy mechanického spracovania kovových materiálov, výrobky z liatiny a medi. Počas prvej svetovej vojny potrebovalo Rusko zaviesť výrobu leteckých motorov.  V decembri 1915 kúpila závod akciová spoločnosť „Duflon, Konstantinovič a spol.“ („Deka“), ktorá zmenila zameranie na výrobu lietadiel motorov. Už v auguste 1916 bol vyrobený prvý motor pre letectvo – 6-valec „Deka M-100“ s vodným chladením.