MMF: svetová ekonomika môže porásť aj napriek koronakríze

WASHINGTON – Globálna ekonomika vykazuje rýchlejšie oživenie tempa rastu, ako sa pôvodne očakávalo. Uviedol to prvý zástupca vedúceho Medzinárodného menového fondu (MMF) Jeffrey Okamoto.

„V januári sme prognózovali, že globálna ekonomika v roku 2021 porastie o 5,5 percenta. Existujú však vyhliadky na rýchlejšie zotavenie vďaka ďalším fiškálnym stimulom, najmä v Spojených štátoch, a vyhliadkam na rozsiahlejšie očkovanie, “- uviedol zástupca MMF.

Vo väčšine krajín však HDP zostáva výrazne pod úrovňou pred krízou. Iba Číne sa podarilo prakticky dokončiť zotavenie a vrátiť sa na predkrízové ​​úrovne rastu, ktoré predbehli všetky hlavné ekonomiky.

Dodal však, že významné riziká vrátane nových kmeňov koronavírusu stále zostávajú. Neistota ohľadom ekonomického oživenia je teda mimoriadne vysoká. “Nevieme, ako dlho bude trvať zdravotná kríza.” Prístup k vakcínam je naďalej veľmi nerovnomerný v rozvinutých aj rozvojových krajinách, “dodal Okamoto.

V decembri 2020 medzinárodná poisťovňa Euler Hermes varovala, že hlavnou podmienkou oživenia globálneho hospodárstva v roku 2021 bude masové očkovanie obyvateľstva. Hlavnou hrozbou pre oživenie globálneho hospodárstva bude krátke pôsobenie vakcíny.

Ekonomickému oživeniu môže brániť aj predčasné zrušenie protikoronavírusových obmedzení, nedostatočná fiškálna a menová podpora pre obyvateľstvo a podniky, hrozba dlhovej krízy v mnohých krajinách a problémy v bankovom sektore.