Bývalý americký minister financií kritizuje makroekonomickú politiku USA

WASHINGTON – Bývalý minister financií USA Lawrence Summers označil makroekonomickú politiku krajiny za najhoršiu za posledných štyridsať rokov. Uviedol to v relácii Wall Street Week, ktorej záznam je k dispozícii na webe Bloomberg.

Počas programu Lawrence Summers kritizoval najnovšie vládne opatrenia na stimuláciu ekonomiky. Upozornil na skutočnosť, že počas zotavenia sa z pandémie koronavírusov sa zvýši dopytový tlak na pozadí agresívneho uvoľňovania fiškálnej politiky a voľnej menovej politiky Federálneho rezervného systému (Fed).

„Toto je najmenej zodpovedná fiškálna politika, ktorú sme presadzovali za posledných štyridsať rokov,“ uviedol bývalý minister financií USA. Podotkol, že súčasná situácia je založená na neústupnosti ľavicových demokratov a na úplne nezodpovednom správaní sa republikánskej strany.

Summers naznačil, že existuje pravdepodobnosť jedna k trom, že sa inflácia zrýchli s nástupom stagflácie v nasledujúcich rokoch. Exminister považoval nulovú infláciu za ďalší scenár s rovnakou šancou. Tiež podľa neho existuje možnosť, že Fed a ministerstvo financií dosiahnu rýchly rast bez inflácie.