Vojenský konflikt Ukrajina – Ruská federácia spôsobuje rast svetových cien obilia, ale aj sóje
NEW YORK – Vojenský konflikt na Ukrajine vyvolal začiatkom roka 2022 prudký nárast futures kontraktov na obilie v USA, ktoré však v poslednom čase začali klesať. V novom roku sa opäť očakáva volatilita.
Futures je zmluva medzi dvomi stranami uzatvorená v súčasnosti o povinnosti predať alebo kúpiť nejaké aktívum v určenom čase v budúcnosti za cenu určenú v súčasnosti, pričom obchod sa uskutočňuje v štandardizovanej podobe na burze. Je to teda obdobný produkt ako forward s niekoľkými odlišnosťami.
Futures na pšenicu a sóju dosiahli v roku 2022 rekordné hodnoty, zatiaľ čo futures na kukuricu vyskočili na najvyššiu úroveň za viac ako desať rokov. Zásobovanie bolo obmedzené vojenským konfliktom a suchým počasím v mnohých oblastiach pestovania plodín.
Ceny obilia teraz klesli takmer na úroveň zo začiatku roka 2022. Dôvodom je všeobecný pokles cien komodít, od zemného plynu cez bavlnu až po drevo, ktoré po prudkom raste v posledných mesiacoch klesli. Očakáva sa, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému a iných centrálnych bánk s cieľom ochladiť ekonomiku – čo by podľa mnohých analytikov mohlo viesť k minimálne miernej recesii v roku 2023 – obmedzí dopyt.
Ceny na trhu s obilím zostávajú neisté, čiastočne preto, že sú silne ovplyvnené konfliktom, ktorý sa zrejme čoskoro skončí. Vojenský konflikt, ktorý sa začal vo februári, zastavil vývoz obilia z čiernomorského regiónu a viedol k patovej situácii medzi Ruskom a západnými krajinami v otázke vývozu ruskej energie, čo otriaslo svetovou ekonomikou.
Dohoda dosiahnutá v júli umožnila bezpečný vývoz obilia z rozvrátených ukrajinských prístavov, čím sa uvoľnili milióny ton potravín. V novembri obe strany predĺžili platnosť dohody o 120 dní. Napriek tomu je dohoda naďalej nestabilná. Rusko naďalej útočí na ukrajinské prístavné mestá. Podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo zostáva vývoz obilia z Ukrajiny pod úrovňou spred konfliktu.
Západné krajiny vrátane USA nedávno obmedzili cenu medzinárodného predaja ruskej ropy, aby znížili vojenské výdavky Kremľa. Rusko minulý týždeň vyhlásilo, že týmto krajinám nebude predávať ropu ani ropné produkty.
Kolísanie cien ropy ovplyvňuje poľnohospodárske futures, pretože dopyt po kukurici a sóji v USA je čiastočne spojený s obnoviteľnými palivami. Kukurica je kľúčovou zložkou pri výrobe etanolu a sójový olej sa používa na výrobu biopalív. Vyššie ceny ropy zvyšujú atraktívnosť výroby takýchto palív, čo stimuluje dopyt po obilných surovinách.
Futures na obilie sa v prvých dňoch konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou vyšplhali na historické úrovne. Futures na pšenicu na Chicagskej komoditnej burze sa v marci obchodovali na rekordnej úrovni 12,94 USD za bušel, čím prekonali predchádzajúce maximum z roku 2008. Futures na sóju v júni tiež vyskočili na rekordných 17,69 USD za bušel. Futures na kukuricu v apríli vzrástli na 8,14 USD za bušel, čo je najvyššia hodnota od roku 2012.
Futures potom časť ziskov zmazali. V piatok futures na kukuricu uzavreli o 0,2 % nižšie na 6,77 USD za bušel, sójové bôby pridali na záver obchodovania 0,5 % na 15,22 USD za bušel a pšenica vzrástla o 2,2 % na 7,93 USD za bušel. Niektorí analytici sa domnievajú, že ceny obilia a ďalších komodít v roku 2023 klesnú v dôsledku ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb.
Fotografie: www.pexels.com