Dubaj predstavil hospodársky plán na najbližšie desaťročie v hodnote celkom 8,7 bilióna dolárov

DUBAJ – Arabský emirát Dubaj predstavil hospodársky plán na najbližšie desaťročie v hodnote 8,7 bilióna dolárov.

Očakáva sa, že zahraničný obchod v nasledujúcom desaťročí dosiahne 7 biliónov USD

Dubaj  predstavil hospodársky plán v hodnote 32 biliónov dirhamov (8,7 bilióna USD), ktorý zahŕňa zdvojnásobenie zahraničného obchodu a investícií v nasledujúcom desaťročí s cieľom zvýšiť svoje postavenie globálneho finančného centra.

Emirát, ktorý je súčasťou federácie Spojených arabských emirátov, je obchodným a finančným centrom Blízkeho východu. Už teraz prehlbuje obchodné trasy a snaží sa prilákať globálne spoločnosti, keďže čelí rastúcej regionálnej konkurencii.

Zahraničný obchod má do roku 2033 dosiahnuť 25,6 bilióna dh, keďže mesto zvyšuje počet svojich medzinárodných partnerov. Dubaj sa tiež snaží prilákať priame zahraničné investície vo výške približne 60 miliárd dh ročne, uviedol na Twitteri dubajský vládca šejk Mohammed bin Rašíd.

Dubajské hospodárstvo sa naďalej zotavuje z pandémie v roku 2022 a v prvých deviatich mesiacoch minulého roka rástlo ročnou mierou 4,6 %. Jej plán dlhodobého rastu však prichádza v čase, keď ekonómovia predpovedajú neutešené globálne vyhliadky. Medzinárodný menový fond očakáva, že tretina svetového hospodárstva bude tento rok v recesii, pričom USA, Európa a Čína budú spomaľovať v rovnakom čase.

Emirát sa v rámci tohto plánu snaží posilniť výrobný a logistický sektor. Vládne výdavky sa podľa nej v nasledujúcich 10 rokoch zvýšia na 700 miliárd dh z 512 miliárd dh pred desiatimi rokmi.

Mesto je už viac ako desať rokov obchodným hlavným mestom regiónu, ale Saudská Arábia sa snaží rozšíriť svoju úlohu obchodného a podnikateľského centra aj v rámci rozvojového plánu korunného princa Mohameda bin Salmána Vízia 2030.

Dubaj prijal legislatívne zmeny a uvoľnil sociálne obmedzenia, aby si udržal svoju príťažlivosť pre zahraničných investorov a talenty. Rok sa začal zrušením 30-percentnej dane z alkoholu. Minulý rok SAE zrušili zákaz spoločného života nezosobášených párov a prešli na pracovný týždeň od pondelka do piatku. Krajina tiež zaviedla víza, ktoré cudzincom umožňujú pracovať, žiť a študovať bez potreby sponzora.

Priaznivé imigračné politiky a predpisy síce umožňujú firmám otvoriť si v meste podnik, ale zároveň prinášajú aj riziká. Dubaj sa dostal pod čoraz väčšiu medzinárodnú kontrolu po tom, čo prilákal kryptografické podniky a bohatých Rusov, keďže iné jurisdikcie na nich uvaľujú čoraz viac sankcií a vyhýbajú sa im.