Obchodní války prezidenta Donalda Trumpa jsou v pozadí, nyní je hlavním nepřítelem inflace

NEW YORK Nadcházející cenové údaje mohou výrazně destabilizovat trhy, zejména vzhledem k tomu, že akcie se obchodují na nafouknuté úrovni, a společnosti již začínají snižovat prognózy zisku kvůli clům.

Dynamika indexu S&P 500. Zdroj: The Wall Street Journal

Wall Street se už nebojí obchodních válek a příliš se neobává, že eskalace cel potopí globální ekonomiku. Obavy z inflace ale nezmizely.

Ceny přestaly otřásat trhy, když inflace od horkých úrovní posledních let ochladla. Obchodníci a správci aktiv ale spěchají, aby pochopili, jak Trumpova obchodní válka zasáhne podniky a domácnosti. Údaje o spotřebitelských a výrobních cenách příští týden by mohly vyvolat novou bouři na trzích.

Cenový tlak přestal hrát roli hlavního katalyzátoru pohybů na trzích, kdy inflace klesla z vrcholných hodnot posledních let. Obchodníci a správci aktiv se ale snaží pochopit, jak Trumpovu obchodní válku zasáhnou podniky a domácnosti, takže údaje o spotřebitelských a výrobních cenách tohoto týdne mohou vyvolat vysokou volatilitu na trhu.

“Snažíme se pochopit, jak cla ovlivní ceny a pracoviště,” vysvětluje Irene Tankelová, hlavní americká akciová stratég společnosti BCA Research. “Bude trvat měsíce, než se důsledky plně projeví.”

Trhy balancují na pokraji

Sazby pro trhy jsou vysoké. Akcie se po pádu vyvolaném oznámením clu 2. dubna zotavily. Nyní se opět obchodují na úrovních, které mnozí investoři považují za nafouknuté. Výnos státních dluhopisů vzrostl z dubnových minim. Index S&P 500 zaznamenal prudký pokles akcií Tesly po veřejné hádce Donalda Trumpa s Elonem Muskem, ale přesto vykazoval týdenní růst o 1,5 %, protože údaje o zaměstnanosti se ukázaly jako lepší než prognózy Wall Street.

Pokud inflace zrychlí, může Fed odmítnout snížit sazby, což investoři očekávají do konce roku. A pokud firmy nezvýší ceny natolik, aby kompenzovaly náklady na tarify, začnou propouštět zaměstnance – ekonomika zpomalí, a to bude tlačit centrální banku ke snížení sazeb.

Index S&P 500 od začátku roku přidal 2 % a obchoduje se na únorových maximech. Američané jsou však pesimističtí a především se obávají inflace. Michiganská univerzita to zjistila: spotřebitelé očekávají v příštím roce nárůst cen o 6,6% proti 6,5% v dubnu. To je vrchol od roku 1981.

Nebezpečná očekávání spirála

Taková očekávání mohou být sebenaplňujícím proroctvím: pokud lidé očekávají rychlý růst cen, budou požadovat vyšší mzdy, což zase donutí firmy zvyšovat ceny, aby ušetřily zisky.

Domácnosti předpovídají skok v inflaci, i když nejnovější údaje jsou povzbudivé: pokles cenového tlaku pomohl akciím v květnu ukázat nejlepší výsledek od roku 2023. Spotřebitelská inflace v dubnu zpomalila na 2,3% v ročním vyjádření – nejméně od února 2021.

Mnoho odborníků se domnívá, že nová obchodní politika Spojených států bude tento trend odvádět. Pařížská organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj varovala, že celní válka by mohla zpomalit růst USA a zároveň rozptýlit inflaci. Larry Fink, šéf BlackRocku, také věří, že cla jsou inflační časovanou bombou.

“Pokud budou cla zavedena v příštích pěti měsících, inflace silně poroste,” řekl.

Investoři se reorganizují

Takové vyhlídky jsou pro investory znepokojivé. Timothy Chab, investiční ředitel společnosti Giard (konzultant o řízení kapitálu z univerzity), čeká kvůli clům zpomalení ekonomiky. Snížil pozice v bankách a zvýšil podíl velkých technologických firem, protože je považuje za spolehlivý zdroj růstu.

“Jsme vážně znepokojeni inflací a tím, jak zasáhne kupní sílu spotřebitelů,” říká. “Většina lidí prostě nemá tak vysoké ceny.”

Obchodníci pozorně sledují, kde sazby začínají ovlivňovat zisky. Akcie PVH ve čtvrtek dosáhly 18% – majitel Calvin Klein a Tommy Hilfiger citoval celní stávku a snížil roční prognózu zisku.

Firmy na obchodování závisí jinak, ale mnoho investorů se obává, že akciový trh se stal příliš drahým pro silný růst podmínek ekonomické nejistoty. Podle serveru FactSet se index S&P na konci minulého týdne obchodoval s koeficientem 21,4 k předpokládanému příjmem společností po dobu 12 měsíců – nad desetiletým průměrem 18,7.

“Rizika recese mírně vzrostla, ale odhady amerických gigantů jsou stále vysoké,” uvedl investiční ředitel společnosti Exencial Wealth Advisors Tim Courtney. “Ceny jsou stále určeny pro dobré zprávy.”

(Připraveno na základě deníku The Wall Street Journal)