Transnefť zaplatila, Česká republika bude mať ropu

MOSKVA / KYJEV / PRAHA – Transnefť uvádza , že platbu za tranzit ropy cez Ukrajinu, vrátane Česka, banka dostala, spoločnosť čaká na potvrdenie od Ukrtransnafty, aby začala čerpať smerom do Českej republiky.

“Je tu informácia o prijatí peňazí na účet prijímajúcej banky. Čakáme na potvrdenie prechodu finančných prostriedkov do Ukrtransnafty, aby sme mohli otvoriť čerpanie do Českej republiky. Pokiaľ ide o všetky uskutočnené platby, budeme brať túto zohľadňovať pri ďalšom vzájomnom vyrovnaní,“ povedal pre RIA Novosti poradca prezidenta firmy „Transnefť“ Igor Demin.

Pôvodne zablokovanú platbu za tranzit medzi tranzitnými spoločnosťami banka podľa hovorcu Slovnaftu Antona Molnára revidovala a nakoniec ju akceptovala, píše Reuters. Jeho zdroj zasa poznamenal, že platbu odblokovala holandská banka ING a dodávky ropy do Česka by sa mali obnoviť do soboty.

Ukrtransnafta 4. augusta 2022 zastavila prečerpávanie ropy z Ruskej federácie cez južnú vetvu ropovodného systému Družba do Maďarska, Česka a Slovenska, keďže ruská strana nemôže uskutočniť platbu za tranzit v rámci sankcií EÚ. Transnefť uviedla, že o aktuálnej situácii informovala všetky strany a pracuje na alternatívnych možnostiach platby za služby.

Neskôr sa maďarská spoločnosť MOL a slovenský závod Slovnaft dohodli s ukrajinskou stranou na obnovení dodávok po tom, čo sami zaplatili tranzitné poplatky. V stredu sa vďaka tomu obnovili dodávky na Slovensko a v noci na štvrtok do Maďarska.

K obnoveniu dodávok ropy do Českej republiky cez južnú vetvu Družby môže dôjsť v priebehu najbližších dní alebo aj hodín v závislosti od termínu úhrady tranzitu, uviedla vo štvrtok pre RIA Novosti hovorkyňa operátora MERO Barbora Puttsová.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.