Mondi plc. predáva svoj podnik v Ruskej federácii

LONDÝN – Britská skupina Mondi predáva podnik v Ruskej federácii.

Súčasťou skupiny je podnik Mondi SCP a. s., predtým Mondi Business Paper SCP a SCP – Severoslovenské celulózky a papierne. Podnik vlastní s 51% podielom medzinárodná skupina Mondi. Zvyšné akcie vlastní česká firma ECO-INVESTMENT, na ktorej čele je Milan Fiľo.

Spoločnosť Mondi plc, výrobca papiera a obalov oznámila, že dosiahla dohodu o predaji kľúčového aktíva v Rusku, JSC Mondi Syktyvkar, investičnej spoločnosti Augment za 95 miliárd RUB. Uvádza sa to v správe britskej spoločnosti.

Treba poznamenať, že túto dohodu ešte musí schváliť Komisia vlády RF pre kontrolu zahraničných obchodov. Musia ho schváliť aj akcionári Mondi na valnom zhromaždení. Očakáva sa, že prevod majetku bude dokončený do konca roka. 

Mondi plc je nadnárodná skupina pre balenie a papier, ktorá zamestnáva približne 26 000 ľudí s približne 100 výrobnými závodmi vo viac ako 30 krajinách, najmä v Európe, Rusku, Severnej Amerike a Južnej Afrike. Kancelárie skupiny sa nachádzajú vo Weybridge v Spojenom kráľovstve a vo Viedni v Rakúsku. Spoločnosť Mondi je plne integrovaná do celého hodnotového reťazca obalov a papiera – od pestovania dreva a výroby buničiny a papiera (baliaci papier a nenatieraný jemný papier), až po premenu baliacich papierov na obaly z vlnitej lepenky, priemyselné vrecia, extrúzne nátery a uvoľňovanie. vložka. Je kótovaná na burze cenných papierov v Johannesburgu a Londýne a je súčasťou indexu FTSE 100.

Mondi má svoje korene v Južnej Afrike, kde v roku 1967 bývalý vlastník spoločnosti, Anglo American plc, postavil Merebank Mill v Durbane. V roku 2000 spoločnosť zvýšila svoj podiel v rakúskych spoločnostiach Neusiedler AG a Frantschach AG na 100 % a 70 %. V roku 2000 získala Cofinec, poľský podnik. V roku 2002 zvýšila svoj podiel v mlyne Syktyvkar v republike Komi na 90 %.

V roku 2004 Mondi ďalej zvýšilo svoj podiel vo Frantschach AG, jednej zo svojich rakúskych obchodných spoločností, na 100 % a v Celuloza Świecie AG, ďalšej poľskej obchodnej spoločnosti, na 71 %, a potom zmenila svoj názov na Mondi Packaging Paper Świecie.

Dňa 2. júla 2007 sa spoločnosť odčlenila od svojej bývalej materskej spoločnosti Anglo American plc a stala sa duálne kótovanou spoločnosťou, pričom Mondi Limited je kótovaná na burze cenných papierov v Johannesburgu a Mondi plc na londýnskej burze cenných papierov.

V roku 2011 Mondi odčlenila Mondi Packaging South Africa (kótovaná ako Mpact na burze cenných papierov v Johannesburgu).

V roku 2012 Mondi získala Nordenia, aby rozšírila svoje podnikanie v oblasti spotrebiteľského balenia. V máji 2017 bol za nového výkonného riaditeľa skupiny vymenovaný Peter Oswald. V tom istom roku prebehlo schválenie modernizácie mlyna Štětí (ČR) v hodnote 335 miliónov eur.

V roku 2019 Mondi dokončilo zjednodušenie svojej podnikovej štruktúry z duálneho kótovania na jedinú holdingovú spoločnosť pod Mondi plc.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.