LME posilní kontroly obchodovania s niklom

LONDÝN – Ceny niklu na London Metal Exchange, teda Londýnskej burzy kovov prudko klesli a negovali týždenný zisk.

Výkyvy cien v Londýne sú vyššie ako v Šanghaji.

Čistý nikel sa používa najmä v potravinárskom priemysle ako katalyzátor pri stužovaní tukov, ďalej v akumulátoroch a pri galvanickom pokovovaní. Nehrdzavejúca oceľ obsahuje asi 8-12% niklu.

Londýnska burza kovov zintenzívňuje svoje sledovanie obchodovania na trhu s niklom po tom, čo cenové výkyvy oživili spomienky na extrémnu volatilitu zaznamenanú počas nekontrolovateľného zníženia ponuky v marci tohto roku.

Tento krok prichádza po tom, čo ceny niklu v stredu popoludní rýchlo klesli, pričom prudko klesli po tom, čo obavy o dodávky vyvolali občasné turbulencie v nepriaznivých obchodných podmienkach začiatkom týždňa. Ide o najextrémnejší nárast volatility od historického nárastu cien v marci a posilňuje obavy, že stláčanie likvidity môže spôsobiť nový chaos.

Burza tiež vykonáva rozšírené monitorovanie, aby sa zaistilo, že obchodné aktivity účastníkov sa vykonávajú správne, uviedla hovorkyňa burzy LME v e-maile pre Bloomberg. V oznámení pre účastníkov tiež uviedla, že počiatočná marža potrebná na obchodovanie s niklom sa po piatkovom zatvorení trhu zvýši na 6 100 USD/t, čo predstavuje nárast o 28 % oproti súčasným úrovniam.

LME zaviedla kontroly na obmedzenie veľkosti vnútrodenných cenových výkyvov od marca, keď ceny vzrástli o 250 % za dva dni, keď sa makléri ponáhľali uzavrieť medvedie stávky od špičkového výrobcu Tsingshan Holding Group Co. a ďalších klientov.

Denné výkyvy cien kontraktu London Nickel však prudko vzrástla a extrémne výkyvy tento týždeň boli oveľa väčšie ako tie na konkurenčnej Shanghai Futures Exchange, kde je teraz likvidita oveľa vyššia.

Ceny na týchto dvoch burzách sa historicky obchodovali synchronizovane, no tento týždeň sa synchronizácia prudko zhoršila, čo vyvolalo obavy z účinnosti zmluvy LME ako globálneho benchmarku pre výrobcov, spotrebiteľov, fyzických obchodníkov a investorov.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.